Fakty i mity o ćwiczeniach

MIT nr 1: Robienie brzuszków na macie i na maszynach przeznaczonych do takich ćwiczeń pomoże pozbyć się tłuszczu nagromadzonego pod pępkiem.

FAKT: Wszystkie ćwiczenia wykonywane na macie lub na maszynach reklamowanych w telewizji owszem wzmocnią twój brzuch, lecz nie przyczynią się do usunięcia tkanki tłuszczowej, która pod skórą osłania mięśnie brzucha. To, czy twoje mięśnie będą ładnie zarysowane pod skórą, zależy nie od  ich siły, lecz od ilości nagromadzonego tłuszczu. Zatem aby skutecznie zredukować oponkę, należy nie tylko wzmacniać brzuch za pomocą wspomnianych ćwiczeń, lecz także dołączyć do planu treningowego ćwiczenia kadrio lub interwały, które skutecznie rozprawią się z niechcianym tłuszczem (nie tylko z brzucha).

MIT nr 2: Trening z ciężarkami zamieni cię w kulturystkę.

FAKT: Za przyrost masy mięśniowej w ogromnym stopniu odpowiedzialny jest testosteron, którego kobiety mają 20 razy mniej niż mężczyźni. Trzeba by się zatem nieźle wspomagać i przerzucać dziennie kupę żelastwa, aby wyrzeźbić mięśnie jak te Pudziana. Nie bój się więc ćwiczeń z dodatkowym obciążeniem (hantlami lub kattlebells). Dzięki nim ukształtujesz mocne i ładnie zarysowane mięśnie.

MIT nr 3: Ćwiczenia aerobowe na długo przyspieszają metabolizm.

FAKT: To nie do końca prawda. Owszem, aeroby przyspieszają tempo metabolizmu, jednak jedynie w trakcie ćwiczeń. Już chwilę po treningu wraca on do wcześniejszego poziomu. Aby zwiększyć tempo przemiany materii na długo, należy zastosować intensywny trening HIIT lub TABATĘ. Podkręci on twój metabolizm na jeszcze wiele godzin po zakończeniu ćwiczeń.

MIT nr 4: Trening siłowy nie wpływa na zredukowanie tkanki tłuszczowej.

FAKT: Fałsz! Podczas treningu siłowego trwającego 30 minut spalisz więcej kalorii niż podczas ćwiczeń kadrio wykonywanych w stałym tempie przez pół godziny. Intensywny trening z oporem podnosi metabolizm na jeszcze kilkadziesiąt godzin po treningu, właśnie dlatego – mimo że po kardio będziesz czuła się bardziej zmęczona – to właśnie podczas treningu siłowego spalisz więcej kalorii.

MIT nr 5: Jeśli po treningu nie ociekasz potem, nic nie spaliłaś.

FAKT: Nie zawsze wyznacznikiem liczby spalonych kalorii musi być mokra koszulka. Mokre ubranie świadczy o tym, jak bardzo twój organizm walczył z tym, by się nie przegrzać. Wiele kalorii można spalić, spacerując godzinami, jeżdżąc na rowerze lub wykonując masę lekkich ćwiczeń siłowych, a przy tym zostać w zupełnie suchej podkoszulce. Jeśli nadal nie wierzysz, w upalny dzień połóż się plackiem na plaży. Po kilku minutach będziesz ociekać potem, ale czy spalisz przy tym dużo kalorii…?

Żródło: fitness.sport.pl , „Womens Health” nr 3, 2014

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >