Chcesz przebiec maraton? Wypróbuj metodę Gallwaya

Bieganie to jedna z najprostszych i najpopularniejszych form budowania dobrej kondycji. Metod treningu biegowego jest wiele, a każda z nich ma swoje zalety i wady. W poniższym artykule zaprezentuję metodę Gallowaya, która już kilka lat temu stała się jedną z najchętniej stosowanych form treningu wśród biegaczy w USA. Także w Polsce ma wielu zwolenników.

Mówi się , że aby biegać, potrzeba pary dobrych butów, wygodnego stroju i chęci. Do wykonania odpowiedniego treningu nie potrzebujemy specjalistycznych obiektów. Wystarczy wybrać się do pobliskiego lasu, parku czy choćby pobiegać między wieżowcami w wielkim mieście. Biegi są sportem coraz bardziej powszechnym także w Polsce. Z roku na rok obserwujemy więcej ludzi startujących w maratonach lub na krótszych dystansach.

Na pierwszy rzut oka trening biegowy wydaje się nieskomplikowany. Nic bardziej mylnego. Aby przyniósł korzyści, był bezpieczny i rozwinął formę, trzeba stosować sprawdzone metody i mieć wizję osiągnięcia określonego celu. „Niezależnie od poziomu trzeba trenować inteligentnie, unikać kontuzji, biegać we właściwy sposób i przede wszystkim czerpać z biegania przyjemność”.

Metoda Gallowaya stanowi przykład takiego podejścia do treningu, dlatego można ją stosować zarówno u początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy.

Jak działa?

„Podstawą i najciekawszym jej elementem jest robienie przerw podczas długich treningów. W marszu organizm odpoczywa, odzyskując świeżość. Galloway przekonuje, że praczłowiek, który od wieków pokonywał setki kilometrów za zwierzyną, również robił przerwy, aby odpocząć, dlatego interwały są wpisane w naszą naturę. Powstaje wtedy metoda planowo ustalonych odstępów czasowych wysiłku, które regulują poziom zmęczenia. Dla jednych jest to logiczne, dla innych kontrowersyjne. Czy pokonanie maratonu z przerwami daje satysfakcję? Według przepisów tak, bo maratończykiem staje się każdy, kto osiągnął metę w limicie czasu. Jednak niektórzy woleliby pewnie, aby cały dystans pokonany był bez przerw. Pewne jest to, że biegaczy stosujących tę metodę i zadowolonych z jej efektów można liczyć w dziesiątkach tysięcy. Metoda jest rewelacyjna również z innego powodu. Psychologowie uznają ją za niezwykle korzystną dla każdego, ponieważ dzielą cbieg na odcinki, dużo łatwiej zmierzyć się z całym dystansem. Odlicza się tylko do kolejnej przerwy, a wtedy o wiele prościej wytrwać do końca.

Na co zwrócić uwagę, trenując metodą Gallowaya? 

  • przy dużym obciążeniu treningowym stosuje się dwa lżejsze tygodnie w miesiącu, a po ciężkim treningu – dwa luźniejsze dni;
  • należy stale kontrolować wagę ciała i tętno spoczynkowe;
  • zaleca się zakup pulsometru, aby monitorować intensywność treningów;
  • istotą jest odpowiednie tempo przy każdym rodzaju treningu, zwłaszcza na treningach wypoczynkowych. Długie biegi rozwijają wytrzymałość, podbiegi siłę, a trening szybkościowy – szybkość. Pomiędzy tymi ćwiczeniami zaleca się wypoczynek przez biegi o niskiej intensywności;
  • jeden dzień w tygodniu powinien być wolny;
  • różne warianty techniczne powinny być ćwiczone przez cały sezon;
  • do programu treningowego należy wpleść interwały oraz zaplanować starty kontrolne na dystansach krótszych od docelowego, tak aby zapewnić zapas szybkości”.

Źródło: „Magazyn Trenera” nr 31, J. Jelonek, str. 33–38. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >