Alkohol w sporcie

Wiosna,  majówka i rozpoczęcie sezonu grillowego. Wszystko fajnie, ale często to właśnie wiosna i lato sprzyjają temu, że pijemy więcej. Dlaczego? Częste spotkania towarzyskie i przebywanie na łonie natury skłania do sięgania po zimne piwko. A to sprawia, że rośnie nasz mięsień... piwny.  Warto więc wlewać w siebie litry pustych kalorii? Zobaczcie, jakie szkody alkohol wyrządza w naszym organizmie.

Mózg

Alkohol jest substancją psychoaktywną. W momencie dostania się do organizmu oddziałuje na układ nerwowy, powodując występowanie określonych objawów, takich jak: zmniejszona samokontrola, zmniejszony samokrytycyzm, większa pewność siebie, gadatliwość, rozchwianie emocjonalne i pobudliwość. Objawy te są wynikiem spowolnienia przewodnictwa neuronów w korze mózgowej w płacie czołowym. Dodatkowo po wypiciu niewielkiej nawet dawki alkoholu występują: zachwianie równowagi, spowolnienie czasu reakcji oraz zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej. Długotrwałe picie alkoholu sprzyja degradacji komórek nerwowych, istoty szarej, co jest związane z pogorszeniem funkcji poznawczych – osoba uzależniona staje się mniej inteligentna!

Układ krwionośny

Poprzez naczynia krwionośne alkohol przedostaje się właściwie do wszystkich tkanek, powodując ich niszczenie. Dotyczy to wszystkich organów wewnętrznych, kości i skóry. Sportowcy i osoby dbające o zdrowy tryb życia starają się wystrzegać alkoholu, bowiem niszczy on całą ich ciężką pracę, którą wkładają w dbanie o swoje umięśnione, zdrowe ciało.

Żołądek  i jelito cienkie

Przez ściany tych narządów wchłania się najwięcej alkoholu. Podczas picia zaburzona zostaje praca jelita cienkiego, co utrudnia wchłanianie pokarmu, w związku z czym zdrowa żywność, witaminy i suplementy diety nie zostaną odpowiednio przyswojone przez organizm.

Nerki

Narządy te opowiadają za usuwanie z krwi toksyn, w tym również alkoholu. Odsączone związki zostają odprowadzone do układu moczowego. Alkohol usuwany jest z organizmu razem z wodą, co prowadzi do odwodnienia. Odwodniony organizm z kolei nie może dobrze zregenerować się po ciężkim treningu. I znowu trud włożony w ćwiczenia zostaje zmarnowany.

Wątroba

To narząd, który bierze udział w odfiltrowaniu alkoholu z krwi. Podczas tego procesu może zostać poważnie uszkodzony. Nadużywanie alkoholu może spowodować niewydolność lub nawet marskość wątroby, a nawet doprowadzić do pojawienia się w niej komórek rakowych. Są to szkody odczuwalne dopiero po kilku latach, dlatego często bagatelizowane.

Wniosek jest jeden. Jeśli ćwiczysz, unikaj alkoholu, bo zepsuje on całą ciężką pracę, jaką wkładasz każdego dnia w swój trening. Jeśli nie trenujesz...  zacznij to robić i również unikaj alkoholu, bo działa destrukcyjnie na organizm.

Źródło: „Magazyn Trenera” nr 26/2013, H. Cygan. str. 40–43.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >