Magnez jest czwartym najważniejszym pierwiastkiem w naszym organizmie. Bierze udział w wielu procesach życiowych zachodzących w naszym ciele i nawet jego niewielkie braki boleśnie odczuwamy w postaci poważnych zaburzeń. Niestety wiele osób ma jego poważne niedobory.
Magnez jest to dwuwartościowy pierwiastek chemiczny o symbolu Mg, metal ziem alkalicznych.
Magnez jest czwartym najważniejszym pierwiastkiem w naszym organizmie. Bierze udział w wielu procesach życiowych zachodzących w naszym ciele i nawet jego niewielkie braki boleśnie odczuwamy w postaci poważnych zaburzeń. Niestety wiele osób ma jego poważne niedobory.
Jakie objawy daje niedobór magnezu?
- Ból głowy. Niedobory magnezu sprzyjają uwrażliwieniu systemu nerwowego na ból. Suplementacja magnezu pomoże nam poradzić sobie z uporczywą migreną.
- Ciśnienie krwi. Regularna suplementacja magnezem przyczyni się do obniżenia ciśnienia skurczowego krwi. Magnez zwiększa siłę leków pochodzenia naturalnego stosowanych na nadciśnienie.
- Utrata słuchu. Magnez z połączeniu z witaminą C przeciwdziała utracie słuchu u osób starszych.
- Ciąża. Właściwe stężenie magnezu u przyszłych mam zabezpiecza dzieci przed większością wad wrodzonych i niską masą urodzeniową. Depresja poporodowa wiązana jest z przekazaniem dużych dawek magnezu przez matkę do organizmu dziecka.
- Starzenie organizmu. Niski poziom magnezu w komórce przyśpiesza jej starzenie się. Niedobory magnezu ogólnie kojarzone są z chorobami wieku starczego.
- Depresja. Magnez jest niezbędny do produkcji wielu enzymów, neurotransmiterów i hormonów. Rozpoczynając walkę z depresją powinniśmy w pierwszej kolejności uzupełnić poziom magnezu w organizmie. Nie możemy też w takiej sytuacji zapomnieć o zbadaniu pracy tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest również wiązana z depresją. Ponadto magnez zwiększa siłę działania leków przeciwdepresyjnych naturalnego pochodzenia.
- Zmęczenie. Żyjemy szybko i nerwowo, stres goni stres. Skutkiem takiego stylu życia jest wysokie wydzielanie kortyzolu do krwi. Kortyzol jest powiązany z niedoborem magnezu w naszym organizmie, a obniżony poziom tego pierwiastka wywołuje uczucie zmęczenia. Suplementacja magnezem może nam przynieść ulgę i poprawić komfort życia.
- Zdrowie serca. Magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca. Właściwy poziom magnezu w organizmie ma wpływ na zapobieganie rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.
- Rak trzustki. Jest to nowotwór o bardzo poważnym rokowaniu i jednym z najtrudniejszych w leczeniu. Okazuje się, że codzienna, regularna suplementacja magnezu zmniejsza o 25% ryzyko zachorowania na raka trzustki.
Gdzie szukać magnezu?
Problemom ze zbyt niskim poziomem magnezu sprzyja fakt, że z pożywienia nie przyswaja się on dobrze ( tylko 15-40%). Większe problemy mają osoby spożywające przede wszystkim potrawy przetworzone termicznie (gotowane) i unikające jednocześnie spożywania nieprzetworzonych warzyw i owoców w postaci soków, sałatek i surówek. W roślinach znajduje się chlorofil – zielony barwnik, który swoją budową jest zbliżony do hemoglobiny. Chlorofil zawiera jony magnezu, natomiast hemoglobina jony żelaza.
W lepszej sytuacji, jeśli chodzi o poziom dostarczanego magnezu, są osoby spożywające duże ilości bogatego w magnez chlorofilu (zawartego w zielonych liściastych warzywach, kiełkach, chlorelli, spirulinie) jak również bogatych w magnez pestek, fasoli, orzechów i suszonych owoców (dynia, słonecznik, sezam, migdały, orzechy włoskie, rodzynki, daktyle, morele itd.) . Pamiętajmy, że orzechy i migdały przed spożyciem powinny być moczone w wodzie przez 12 godzin po to, by inaktywować substancje antyodżywcze.
Kasza gryczana – 100g dostarcza nam 60% dziennego zapotrzebowania. Uważa się, że gorzka czekolada jest dobrym źródłem magnezu – tak, ale czekolada o wysokiej zawartości części z kakao (a konkretnie miazgi kakaowej) i wyprodukowana z ziarna z upraw ekologicznych, które było poddane specjalnemu, łagodnemu procesowi technologicznemu. Popularna czekolada dostarcza nam po prostu przyjemności i poprawy nastroju!
W diecie przeciętnego Polaka, żywiącego się tradycyjnie największym źródłem magnezu są produkty zbożowe (37%), mleko i jego przetwory (19%) oraz ziemniaki (18%).
Uważa się, że racje pokarmowe Polaków pokrywają w dzisiejszych czasach jedynie 60% zapotrzebowania na magnez.
Jest również cala lista pokarmów i używek, które obniżają poziom magnezu w organizmie. Są to np. sacharoza (cukier), kawa (lub inne napoje zawierające kofeinę typu cola, czarna herbata, napoje energetyzujące), piwo i mocniejsze alkohole, no i stres.
Tabletka tabletce nie jest równa.
Jedną z możliwości podniesienia poziomu magnezu w organizmie jest stosowanie suplementacji preparatami zakupionymi w aptece. Najlepiej przyswajają się organiczne sole magnezowe: cytrynian magnezu, mleczan magnezu i glukonian magnezu. Zdecydowanie gorzej przyswajają się nieorganiczne sole magnezowe: chlorek magnezu i węglan magnezu. Ważne jest też połączenie magnezu z witaminą B6. Uzupełnianie magnezu tabletkami może czasem trwać bardzo długo, miesiącami, albo nawet latami. Magnez przyjęty doustnie w dużych ilościach ma efekt przeczyszczający.
Do wyboru mamy jeszcze bogate w magnez lecznicze wody mineralne.
Przyswajanie magnezu podanego drogą doustną może być jednak utrudnione przy zaburzonej florze jelitowej (np. po kuracji antybiotykami i niewłaściwej diecie) jak również zmniejsza się wraz z wiekiem, mimo, iż zapotrzebowanie na magnez z wiekiem wzrasta. Wraz z wiekiem ubożeje flora jelitowa, co ma bezpośredni wpływ na przyswajanie składników odżywczych.
Magnez jest pierwiastkiem, który musi być dostarczany w niewielkiej ilości przez cały czas. Wtedy jest najbardziej optymalnie wykorzystany przez organizm. Chwilowa nadwyżka, której w danym momencie organizm nie jest w stanie wykorzystać jest wydalana wraz z moczem. Im więcej magnezu dostarczymy w krótkim czasie, tym mniej jonów organizm przyswoi.
A może pojedziemy na egzotyczne wakacje? Ja chętnie!
Magnez musimy dostarczać organizmowi 365 dni w roku, a najlepszym rozwiązaniem byłaby codzienna kąpiel w Morzu Martwym, które jest ekstremalnie zasolone i zawiera cale bogactwo chlorku magnezu i innych minerałów. Woda w morzu tym jest gęsta i swoją konsystencją przypomina oliwkę, a skóra po 2-godzinnej kąpieli przez następny miesiąc jest delikatna jak u niemowlęcia i nie potrzebuje żadnych kosmetyków! Rewelacyjny efekt, nie mówiąc o przyjemności. Wakacje w Izraelu to jednak nie jest nasz codzienny luksus!
Domowe SPA też przyjemne!
Musimy sobie radzić inaczej. Można kupić chlorek magnezu w czystej postaci i przygotować sobie kąpiel w wannie z dodatkiem tej soli magnezowej. Okazuje się, że wchłanianie magnezu przez skórę jest bardzo efektywne. W dzisiejszych czasach wiele osób po prostu nie ma wanny w łazience, powszechne są kabiny prysznicowe. Jeśli jednak ktoś ma to szczęście, że zachował wannę, może stosować 1-2 szklanki chlorku magnezu na wannę ciepłej wody i kąpiel 20-30 minut. Bardzo relaksujące jest również moczenie nóg w roztworze chlorku magnezu. Stosujemy wtedy 1-2 łyżki soli na miskę ciepłej wody i z przyjemnością moczymy nogi również 20-30 minut.
Następną metodą na dostarczenie magnezu do organizmu jest przygotowanie oliwki magnezowej (w zasadzie jest to solanka, ale ma konsystencję oliwki, tak jak Morze Martwe), którą możemy stosować, jako skuteczny, nietoksyczny dezodorant i na dodatek nie zostawia śladów na ubraniach i jest bezzapachowy.
Musimy pamiętać o jednym – jest to solanka, którą natychmiast odczujemy na skórze, jeśli będą na niej ranki i zadrapania. Objawy podrażnienia, co prawda szybko mijają, jednak do przyjemności nie należą. Da się jednak wytrzymać! J Po kąpieli można się opłukać i ciało posmarować np. olejem kokosowym. Po pewnym czasie skóra się przyzwyczai.
Na zdrowie!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >