BCAA

BCAA to najpopularniejszy zestaw aminokwasów o działaniu antykatabolicznym. W skład BCAA wchodzą: leucyna, izoleucyna i walina. Należą one do grupy substancji egzogennych, czyli takich, których organizm nie potrafi sam syntetyzować. BCAA stanowią 25–35% masy mięśniowej. Trenując intensywnie, jesteś narażony na wzmożoną utratę aminokwasów oraz uszkodzenia masy mięśniowej. Zarówno trenujący sporty siłowe, wytrzymałościowo-siłowe, jak i wytrzymałościowe są narażeni duży spadek poziomu tych aminokwasów i tym samym utratę masy mięśniowej.

Podczas ciężkich treningów dochodzi do wyczerpania rezerw glikogenu w mięśniach. Organizm, aby uzupełnić braki „paliwa”, uruchamia rezerwy kwasów tłuszczowych oraz – w przypadku ciężkich wysiłków – „przepala” własne włókna mięśniowe. Jest to tzw. proces glukoneogenezy (wytworzenie cukru z innych źródeł).  Aby organizm nie wykorzystał na cele energetyczne mięśni, zaleca się stosowanie okołowysiłkowo aminokwasów BCAA.

Proces spalania tkanki mięśniowej może zachodzić także podczas stosowania diet redukcyjnych, gdzie bilans energetyczny bliski jest podstawowej przemianie materii, co naraża osobę na takiej diecie na utratę masy mięśniowej. Wynikiem tego może być utrata beztłuszczowej masy ciała, co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym.

DZIAŁANIE

– działa anabolicznie poprzez wzrost wydzielania HGH i INS

– regeneruje tkankę mięśniową (działanie antykataboliczne)

– znosi tzw. zmęczenie ośrodkowe poprzez blokowanie wejścia wolego tryptofanu

– pośrednio wpływa na wydolność

STĘŻENIA NA KAPSUŁKĘ

Stężenie waha się od 500 mg do 1500 mg na kapsułkę/tabletkę. Dostępne są także preparaty w proszku (100% bez smaku) oraz w mieszankach z dodatkiem glutaminy.

JAK STOSOWAĆ BCAA?

Najczęściej stosuje się dawki rzędu 6–20 g w zależności od intensywności treningu. Optymalną dawką jest 1 g/10 g MC w 2 dawkach podzielonych (np. 4 g przed treningiem i 4 g po treningu). W okresie stosowania diet redukcyjnych można dodać dawkę poranną. W przypadku treningów o charakterze aerobowym (powyżej 1,5–2 h) można zastosować 4–7 g BCAA do roztworu izotonicznego w czasie trwania ćwiczeń.

STOSUNEK AMINOKWASÓW W BCAA – czy to istotne?

Stosunek LEU : IZO : WAL: 2:1:1 / 4:1:1 / 8:1:1 / 10:1:1 / 3:1:2

Często wspomina się o stosunku aminokwasów BCAA względem siebie. To istotne z punktu widzenia zawartości leucyny, która przyczynia się do produkcji energii. Kiedy brakuje energii (uszczupla się glikogen w mięśniach), organizm szuka jej alternatywnych źródeł. W tym wypadku wyższa dawka leucyny powoduje wytworzenie energii. Tym samym organizm nie rekompensuje strat, uszkadzając tkankę mięśniową. Jednocześnie dodatkowa energia pozwala na intensywniejszą pracę treningową.

CZEMU BCAA SIĘ SŁABO MIESZA?

Ze względu na zawartość leucyny. Z punktu widzenia chemii jest ona hydrofobowa (słabo miesza się z wodą). Jednak kolejne preparaty są coraz bardziej udoskonalane w celu poprawy rozpuszczalności.

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >