Pływanie jest to dyscyplina sportowa, która rozwija wszystkie partie mięśnie w ciele i świetnie wpływa na kształtowanie całej sylwetki. Stanowi również bardzo dobre uzupełnienie do treningu siłowego. Po wykonaniu ćwiczeń siłowych, basen – jako jedyny z treningów aerobowych – pozwala odciążyć stawy i rozluźnić mięśnie jednocześnie nie powodując mikrourazów. Przy okazji możesz spalić nawet od 250. do 600. kalorii w ciągu godziny. Spalanie zależy od intensywności Twojego treningu.
Aby zmotywować się do treningów na basenie, które także są świetną formą relaksu, możesz obejrzeć sylwetki takich sportowców jak Michael Phelps, Ryan Lochte czy Frederica Pellegrini i Laure Manaudou. Zwróć uwagę, jak równomiernie mają rozbudowane wszystkie partie mięśni. Jest to jedna z głównych zalet treningu pływackiego. Ciało rozwija się proporcjonalnie, a rozwijające się mięśnie są delikatnie zarysowane.
Co ważne, jeżeli rozpoczynasz treningi pływackie, nie koncentruj się na wadze. Spróbuj wykonać pomiary tkanki tłuszczowej. Zobaczysz, jak zmieni się stosunek Twojej masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej już po miesiącu regularnych treningów. Pływanie pomaga w kształtowaniu zdrowej i smukłej sylwetki, pozwala polepszyć kondycję fizyczną i zrelaksować się po ciężkim dniu.
Jak się przygotować do wizyty na basenie ?
Wybór kostiumu zarówno tego, w którym prezentujesz się na plaży, jak i tego do treningu na basenie to zawsze trudna decyzja. W przypadku kostiumu przeznaczonego na basen zdecyduj się raczej na kostium jednoczęściowy lub sportowy kostium dwuczęściowy, który będzie Ci umożliwiał swobodne wykonywanie ruchów. Pamiętaj, że ważne jest to, żeby kostium przylegał do Twojego ciała i nie „falował” podczas wykonywania ruchów. Pływając w bikini, często musimy pilnować niesfornych sznureczków czy zbyt luźno trzymających gumek. :-) Chlor przyspiesza niszczenie się kostiumów. Jeżeli planujesz częste treningi, wybierz kostium odporny na chlor.
Dla każdej kobiety problemem jest dobór czepka. Osobiście polecam dobrej jakości czepki w stu procentach silikonowe. Możesz też zdecydować się na czepek materiałowy, którego plusem jest to, że nie „ciągnie” włosów. Jego wadą jest jednak to, że jeżeli masz długie włosy, trudno będzie Ci „zmieścić” je wszystkie pod czepek, a także mogą się z niego zsuwać okularki. Właśnie okularki, czyli dla wielu kluczowy element sportowego wyposażenia. Koszt profesjonalnych okularków pływackich waha się od 100 do 150 zł. Zapewniają one komfort, nie przeciekają i nie powodują „odcisków” pod oczami.
Wiele osób korzysta również w okularkach zwanych „szwedkami”. Ich koszt jest znacznie niższy – ok. 30 zł. Jednak nie odpowiadają one wszystkim, mają twarde brzegi niepokryte ani silikonem, ani gąbką. Okulary pokryte gąbką powinny zapewnić Ci komfort, a jednocześnie ich cena jest dość przystępna (ok. 30-45 zł). W sprzęt pływacki możesz zaopatrzyć się w sklepach sportowych, zwłaszcza tych na basenie, których pracownicy pomogą Ci dobrać odpowiedni sprzęt.
A co z higieną ?
Wiele z nas obawia się infekcji intymnych, zapalenia uszu czy grzybicy stóp spowodowanej wizytą na basenie. Pamiętaj o używaniu klapek. Staraj się do minimum ograniczyć kontakt bosej stopy z płytkami na basenie. Aby zapobiec zapaleniu uszu czy przeziębieniu po pływaniu, starannie wytrzyj całe ciało, w szczególności pamiętaj o stopach i wysusz głowę. Po suszeniu, kiedy Twoja głowa jest rozgrzana, odczekaj chwilę zanim wyjdziesz na zewnątrz. Pamiętaj o dokładnym prysznicu po treningu, a w szczególności o zabraniu ze sobą płynu do higieny intymnej.
Basen może stać się Twoją ulubioną aktywnością fizyczną, a zdobyte na nim umiejętności będziesz mogła później wykorzystać w jeziorze czy morzu. :-)
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >