Wyjątkowo grorąca była tegoroczna wiosna, gorące mamy też lato. Okresami upały przekraczają 30 st C, w niektórych rejonach Polski, a ostatnio deszcz nie padał ponad miesiąc. Cierpią nie tylko rośliny i zwierzęta, cierpimy i my.
Powiecie – lubię ciepełko! Miło wygrzać kości na zapas, na jesień i zimę. Musimy jednak pamiętać o tym, że organizm broniąc się przed przegrzaniem, poci się.
Co to znaczy poci się? Chcąc się ochłodzić, wydala wodę przez skórę. Traci wodę, czyli główny składnik, budulec organizmu. Jeśli nie pijemy odpowiedniej ilości wody – narażamy się na bardzo groźne odwodnienie organizmu, które może prowadzić do wielu chorób, a w skrajnych przypadkach do śmierci.
Okazuje się, że odwodnienie organizmu może objawami przypominać szereg poważnych chorób. W przypadku dolegliwości, może to prowadzić do postawienia błędnej diagnozy.
Organizm potrzebuje np. dużej ilości wody do przeprowadznia procesu trawienia pokarmu. Jeśli tej wody mu nie dostarczymy w odpowiedniej ilości, musi sobie poradzić sam.
Zapytacie jak? Ponieważ proces trawienia i odżywiania jest priorytetem jeśli chodzi o przeżycie, organizm weźmie wodę z miejsca, gdzie jest mu stosunkowo mniej potrzebna. Prawdopodobnie pobierze wodę z jelita grubego co w konsekwencji prowadzi do zaparcia.
Zaparcia – problem poważny i występujący powszechnie. Zaleganie kału w jelicie grubym ma katastrofalne skutki dla naszego zdrowia.
Czy pijesz wodę odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości?
Powinniśmy wypijać ok 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Czyli, jeśli ktoś waży 70 kg, powinien wypijać ponad 2 litry wody. Jeśli przyjmiemy, że standardowa szklanka ma objętość 250 ml, osoba ta powinna wypijać 8 – 9 szklanek wody dziennie.
Nie jest to łatwe. Warto podejść do tematu z powagą i pamiętać o konieczności picia wody.
Ważne, by do szklanki wody dodawać maleńką szczyptę soli – dostarcza nam to wiele niezbędnych minerałów. Co to jest szczypta? Odrobinka, tyle ile zmieści się między dwoma palcami.
Jaką sól stosować? W Polsce mamy doskonałą sól kopalnianą z kopalni w Kłodawie. Sól naturalna, nie rafinowana (tzw. gruba) występuje w postaci białej i różowej. Nasza polska sól jest równie dobra jak sól himalajska, a zdecydowanie tańsza.
Ważne, by nie stosować białej, drobnej soli oczyszczonej. Nie pozbawiajmy się cennych minerałów.
Jak nawadniać organizm?
Wodę pijemy
- na czczo, rano 1-2 szklanki. Organizm w czasie snu poci się, oddychamy, a więć tracimy wodę. Czyli przed poranną kawą, należy najpierw nawodnić organizm.
- zasada jest taka, że napoje pijemy pół godziny przed posiłkiem i 2 godz po posiłku. Napojów nie łączymy z posiłkami, by nie rozcieńczać soków żołądkowych koniecznych do trawienia.
- regularnie pijmy też szklankę wody przed snem, co poprawi nam jakość nocnego wypoczynku
Jaka woda?
Dobra i czysta. Łatwo powiedzieć!
Mówią, ze w Polsce nasza kranówka jest bardzo dobrej jakości, niejednokrotnie lepsza niż woda w butelkach. Kontakt z plastikiem też nie dostarcza nam zdrowia. Zdecydowanie zdrowsza jest woda w butelkach szklanych. Ważne, by woda ta nie stała na słońcu i nie była nagrzewana.
Jakość wody kranowej można sprawdzić w Zakładzie Wodociągów lub Sanepidzie. Wodociągi powiedzą nam, co wychodzi z zakładu, ale nie co leci z naszego kranu. Nie wiemy jaki jest stan rur wodociągowych doprowadzających wodę do naszego domu. To warto by było sprawdzić badając naszą kranówkę w Sanepidzie.
Jeśli mamy wodę dobrej jakości w kranie, warto ją pić i zabierać z domu w szklanej butelce.
Opisana jest historia irańskiego lekarza, który wyleczył tysiące pacjentów z owrzodzenia żołądka i dwunastnicy podając jedynie wodę, nawadniając organizm. Lekarz ten, stosując wodę osiągał bardzo dobre efekty również przy astmie, reumatoidalnym zapaleniu stawów, stwardnieniu rozsianym, toczniu, chorobach autoimmunologicznych. Mówił, że woda działa przeciwbólowo i antyhistaminowo, wyrównuje ciśnienie krwi.
Jak twierdził irański lekarz, przy zbliżającym się ataku astmy czy migrenie bardzo dużą ulgę przynosi wypicie 2- 3 szklanek wody z dodatkiem szczypty soli.
Przy brakach wody w organizmie, nie nawodnimy go w ciągu jednego dnia.
Aby nawodnić organizm, należy regularnie pić wodę ze szczyptą soli i cierpliwie czekać na efekt. Może potrzebujemy na to tydzień, może miesiąc, a może i dwa.
Pamiętajmy, by nie dodawać do wody cukru, słodzików, a soki owocowe dobrze rozcieńczać wodą. Nie pijmy żadnych słodkich napojów gazowanych i niegazowanych, barwionych i niebarwionych.
Pamiętajmy o piciu wody, szczególnie teraz w okresie letnim. Woda to woda. Woda to nie jest herbata, nie jest to kawa, nie jest to sok, ani cola, ani lemoniada, ani mleko, ani piwo, ani mocniejsze procenty.
Nie doprowadzajmy się do stanu, kiedy już czujemy silne pragnienie. Wodę należy pić regularnie, cały dzień. Nie wypijajmy tych należnych nam 8 - 9 czy 10 szklanek wody na raz, np. kiedy przypomnimy sobie o naszych zaległościach tuż przed snem.
I jeszcze jedno, podobno pierwszym sygnałem odwodnienia organizmu jest głód.
Pijmy więc na zdrowie!!!! Czystą...wodę!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >