Jak poradzić sobie z upałem?

Wraz z nadejściem lata, wielu z nas planuje rozpocząć ćwiczenia. Podczas mroźnych wieczorów snujemy plany dotyczące form aktywności, z których będziemy korzystać wraz z nadejściem ciepłych dni. Jednak podczas letnich upałów temperatura powietrza i jego wilgotność mogą ograniczyć nasze możliwości, a ćwiczenia mogą stać się niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Podczas treningów przy wysokiej temperaturze ciało zdecydowanie szybciej się męczy, co może prowadzić do wycieńczenia. Podczas każdego wysiłku nasz organizm zwiększa ciepłotę ciała - rozgrzewa się. Proces ten nasila się i przyspiesza w trakcie upałów. Uruchomione zostają gruczoły potowe, zwiększa tempo bicia serca, a skóra jest bardziej ukrwiona, co prowadzi do wzmożonego wydzielania potu. To z kolei może skutkować odwodnieniem. Warto pamiętać, że już dwuprocentowe odwodnienie w stosunku do masy ciała prowadzi do obniżenia sprawności psychofizycznej.

Wybierz pakiet dietetyczny dla siebie

Upał i wysiłek fizyczny mogą być niebezpieczną kombinacją. Jednak nie warto rezygnować z aktywności fizycznej przy wysokich temperaturach. Aby sport nawet podczas upałów był przyjemnością należy stosować się do kilku prostych zasad :

1. Kto rano wstaje…

Ćwicz rano lub po zachodzie słońca, kiedy temperatury są niższe niż w ciągu reszty dnia.

2. Pamiętaj o nawadnianiu

Dużo pij zarówno przed, podczas i w trakcie treningu. Jeśli masz zamiar wykonać bardziej intensywny trening, dodaj do wody elektrolity (np. Isostar) lub odrobinę soli.

3. Uzupełnianie zapasów energii jest konieczne

Węglowodany są niezbędne dla organizmu do wykonywania ćwiczeń. Używa je jako paliwo. Podczas upałów spala ich więcej, zwiększ więc ich spożycia do 50-70% zawartości w diecie.

4. Stosuj triki - chłodzenie

Jeżeli planujesz trening na świeżym powietrzu czy nawet wsiąść do nagrzanego przez słońce samochodu, przed wyjściem wypij kilka łyków mocno schłodzonej wody. Pozwoli Ci to obniżyć temperaturę organizmu.

5. Chroń się ubiorem

Podczas upałów wybieraj jasne i przewiewne ubrania, w których czujesz się komfortowo. Jasne kolory odbiją promienie słoneczne, pamiętaj jednak, że w mniejszym stopniu chronią przed promieniowaniem UV.

6. Nie  zapomnij o głowie!

Zawsze zarówno podczas treningu, jak i zwykłego spaceru, nie możesz zapomnieć o ochronie głowy. Załóż przewiewną czapkę, kapelusz czy zawiąż chustę. Wysokie temperatury mogą prowadzić do osłabienia, bólów głowy czy zawrotów, a przegrzanie nawet do udaru cieplnego.

7. Krem – nowy przyjaciel

Nie zapominaj o kremach z filtrem. Podczas ruchu, ciało opala się szybciej i w związku z tym łatwiej o poparzenia słoneczne. Przed wyjściem na powietrze stosuj kremy z filtrem UV, w szczególności chroń twarz.

8. Dobierz buty i skarpetki

W trakcie upałów stopy pocą się bardziej intensywnie. Prowadzi to do zwiększenia możliwości powstawania obtarć i odcisków. Wybierz lekkie buty z odpowiednią wentylacją i cienkie, przewiewne skarpetki.

9. Słuchaj własnego ciała

Bądź przygotowany na zmniejszenie intensywności ćwiczeń. Podczas treningu bardzo uważnie obserwuj swoje ciało, kontroluj tętno i nie lekceważ takich objawów jak skurcze, dreszcze czy ból brzucha. W przypadku pojawienia się ich, przerwij ćwiczenia i skryj się w cieniu!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >