Stres – jak sobie z nim radzić?

Stres – jak sobie z nim radzić?

Pojęcie stresu jest bardzo często opisywane i badane na wiele sposobów. Zajmuje się nim wielu badaczy. Skąd tak duże zainteresowanie tym zagadnieniem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – stres dotyczy nas wszystkich, a obecne czasy bardzo sprzyjają jego rozwojowi.

Każdy wie, że długotrwałe działanie bodźców stresogennych jest obciążające zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Warto pamiętać, że należy dbać o siebie i walczyć z tym jakże obciążającym potworem, jakim jest stres.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

Niestety, smutną informacją jest to, że nie ma szans uniknąć go. Jest on obecny w zbyt wielu dziedzinach naszego życia. Nie załamujmy się jednak – ze stresem można wygrać!!!

Pamiętajmy o sposobach radzenia sobie ze stresem. Warto wspomnieć tutaj zarówno o technikach relaksacyjnych, jak i najprostszej czynność,i jaką jest próba unikania albo chociaż ograniczania sytuacji stresogennych. Wówczas można uniknąć przedłużającego się wpływu stresu na nasz organizm.

Wiadomo, że dla dobrego samopoczucia cenne są poprawne stosunki z otoczeniem. Nie chodzi jedynie o unikanie konfliktów, ale o coś znacznie trudniejszego – a mianowicie czynne wspieranie przez bliskich. Ciekawe jest, że gdy otrzymujemy wsparcie emocjonalne, uzyskujemy od otoczenia empatię, życzliwość i zainteresowanie, o wiele łatwiej jest nam radzić sobie z trudnymi sytuacjami i otaczającą nas rzeczywistością.

Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo sposobom radzenia sobie ze stresem. Badacze wyróżniają kilka najpowszechniejszych metod. Są to m.in.:

  • Poszukiwanie informacji po to, aby efektywniej osiągnąć cel, bądź też by łatwiej dać sobie radę z poniesioną porażką lub istniejącym zagrożeniem. Podczas takich zachowań często umniejszamy np. sukcesy koleżanek (jeśli sami ich nie umiemy osiągnąć, obniżamy rangę porażki).
  • Podejmowanie bezpośrednich działań, które są ukierunkowane na zmianę otaczającego świata bądź nas samych. Wówczas próbujemy dopasować się do grupy, zmieniamy upodobania czy też próbujemy dopasować innych do siebie.
  • Powstrzymywanie się od działań, przeczekiwanie. Uważa się, że czasami, paradoksalnie, może to być jedna z najefektywniejszych metod radzenia sobie ze stresem. Czekanie, powstrzymanie się od działania oznacza bowiem, że przyjmujemy to, co jest, godzimy się, że nie mamy wpływu na wiele spraw i warto poczekać na moment, w których nadejdzie rozwiązanie. Po prostu się zatrzymać, pomyśleć, pobyć samemu ze sobą. To rodzi często wiele efektywnych rozwiązań.

Każdy zna siebie wie, jakie metody wybiera najczęściej. Możemy też zobaczyć, czy jest to dla nas pomocne i czy dany sposób radzenia sobie w sytuacjach trudnych przynosi efekty. Jeśli tak jest, w znaczny sposób redukujemy sobie poziom stresu poprzez poszukiwanie rozwiązania dla danej sytuacji.

Ta wiedza to podstawa, jak radzić sobie ze stresem, bo niestety w obecnych czasach go nie unikniemy.

Pamiętajmy również o szeroko dostępnych metodach relaksacji, wyborze dla siebie aktywności, która pomaga nam zapomnieć na chwilę. Nie pomijajmy jednak objawów stresu, gdyż one prowadzą do różnych chorób, często poważnych. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: stres