Po co nam rozum? Czyli o procesach decyzyjnych

Dobre pytanie, skoro wszystko zależy od emocji. Liczne badania potwierdzają, że jeżeli centrum emocji w naszym mózgu zostanie uszkodzone w jakiś sposób, to nie tylko stracimy możliwość śmiania się czy płakania, stracimy również możliwość podejmowania decyzji.

Człowiek, podejmując decyzje, kieruje się emocjami, nie rozumem, jak wyjaśnia neurolog Emocje i rozum splatają się i wzajemnie uzupełniają, ale jeżeli stają względem siebie w konflikcie, za każdym razem wygrywają emocje. To właśnie one są aktywatorem do myślenia, pobudzają umysł do przygotowania racjonalnej decyzji i ją podejmują, są więc początkiem i końcem procesu decyzyjnego.

Podjęte przez nas decyzje nie zawsze mają wiele wspólnego z rozumem. Dlatego, że właśnie zadziałały emocje, a my szybko podążyliśmy za nimi.  Każdy z nas z pewnością dokonał jakiegoś zakupu pod wpływem emocji.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

Dlaczego tak jest?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - zanim zrozumiemy, już czujemy.

Przez większość czasu, zanim zobaczymy coś dokładnie, mamy uczucie tego, czym to jest.

Dlatego warto ćwiczyć w sobie umiejętność racjonalizowania. Jeśli czujemy, że coś musimy, zatrzymajmy się na chwilę, postaramy się wytrwać w tym uczuciu, ale i zadać sobie pytanie, dlaczego ja to muszę? Poprzez takie działanie włączamy rozum i nasze decyzje mogą stać się bardziej racjonalne. Pozwoli to uniknąć porażki i dysonansu po podjęciu decyzji pod wpływem emocji.

Podsumowując, serce czy rozum?

I serce, i rozum. Emocje są niezbędne i określają nas jako człowieka, ale rozum trochę je stabilizuje i - jeśli umiejętnie wykorzystamy jedno i drugie - w wielu dziedzinach będzie nam łatwiej.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: emocje