Dobra decyzja - czy łatwo ją podjąć?

Podejmowanie decyzji często nie jest dla nas proste. Zmagamy się z różnymi tematami, zadręczamy się nimi, a i tak często jesteśmy niezadowoleni. Czy można jakoś nauczyć się podejmowania decyzji?

Można. Nie jest to proces łatwy, wymaga od nas dużo pracy nad sobą, ale może zredukować nieprzyjemne poczucie, jeśli podejmiemy decyzję, która nie jest w zgodzie z nami. Decyzja bowiem to proces poznawczy (działanie rozumowe), ale i emocjonalny. Zawsze nacechowany jest emocjonalnie.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

Bardzo często dzieje się tak, że decyzja wiąże się z silnymi emocjami. To trudne, ale warto spróbować wprowadzić się w stan skupienia, zaufać sobie. Wiele osób wie, że czasami takie zostawienie sytuacji powoduje, że rozwiązuje się ona sama. Nie dręczmy się więc. Pozwólmy swojemu ciału wysłać nam sygnały. To jest bardzo ważne, bo dzięki takiemu odcięciu się możemy uzyskać większą jasność umysłu, a ona jest, niestety, konieczna do podjęcia właściwej decyzji. Pomocne mogą być tutaj szeroko dostępne metody relaksacji. Jak uda nam się już osiągnąć większą jasność umysłu, postaramy się go wykorzystać. Skoncentrujcie się na celu, na tym, czego decyzja dotyczy, o co nam tak naprawdę chodzi. Zadajmy sobie wszystkie pytania dotyczące dwóch wersji – tak i nie. Czego pragnę? Co będę z tego miał, jeśli się zdecyduję na to, a może większe korzyści będą, jeśli się nie zdecyduję. Warto to wszystko sobie zapisywać. Może powstać dzięki temu ciekawy obraz naszego toku myślenia. Kiedy już to zrobisz, spróbuj znów wejść w emocje. Spróbuj zwizualizować sobie każdą z wybranych przez siebie opcji. Jak się czujesz z każdą z nich? Spróbuj pomyśleć o pozytywnym rozwiązaniu, nie zapominaj jednak o czarnych scenariuszach – warto je rozważyć. Obserwujmy swoje reakcje na nie. Wtedy poznamy siebie, ale i też łatwiej będzie nam podjąć decyzję w zgodzie z naszymi przekonaniami, przez co może uda się uniknąć tak przykrego dysonansu poznawczego. 

 

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: emocje