Nie, nie, nie!
Wprawdzie obydwa gatunki należą do rodziny selerowatych, ale bardzo różnią się smakiem i aromatem. W naszej tradycyjnej, polskiej kuchni zdecydowanie bardziej popularny jest kminek. Warto jednak włączyć również kmin do zestawu używanych przypraw i zaskoczyć domowników i gości.
Jak opisać smak kminu? To chyba trudne. Na pewno można powiedzieć, iż jest bardzo charakterystyczny, intensywny, aromatyczny i nie można go pomylić z żadną inną przyprawą. Potrawy otrzymują specyficzny, oryginalny i egzotyczny smak. Co kto lubi! Ja lubię i zachęcam do spróbowania.
Kmin rzymski (kmin, kumin) prawdopodobnie pochodzi ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego i znany jest ludziom od 5000. lat. Ze względu na wymagania klimatyczne, roślina uprawiana jest w Afryce Północnej, Azji, Ameryce Południowej i w Europie Południowej.
Osoby, które miały przyjemność odwiedzić takie rejony świata jak Afryka Północna, zachodnie Chiny, Indie, Bałkany, Bliski Wschód, Meksyk czy Chile, pewnie próbowały miejscowych potraw przyprawionych kminem. Roślina ta jest podstawowym składnikiem wielu mieszanek przypraw kuchni wschodniej np. masali albo curry.
Kmin stosowany jako nasiona działa przeciwzapalnie, pobudza serce i ośrodek oddechowy, pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa moczopędnie oraz napotnie.
Jest to kapitalna przyprawa do potraw mięsnych i warzywnych.
Spróbujcie ugotować zupę dyniową z dodatkiem kminu rzymskiego i mleczka kokosowego! Piękne doświadczenie dla podniebienia!
Kminek zwyczajny pospolity i uprawiany również w Polsce. Znany był już w czasach starożytnych w Egipcie, Grecji i Rzymie jako środek ułatwiający trawienie potraw z fasoli i grochu. Stosowany był także szeroko w średniowiecznej Europie.
Jako przyprawę stosuje się, tak jak w przypadku kminu, również nasiona, które działają przeciwskurczowo w obrębie przewodu pokarmowego, poprawiają trawienie, działają wiatropędnie, mlekopędnie, bakteriobójczo.
Nasiona kminku również są aromatyczne, o lekko piekącym, korzennym smaku, może nieco przypominającym anyżek. Kminek ma szerokie zastosowanie jako przyprawa do potraw mięsnych i warzywnych. Wszyscy wiemy, że kminek możemy znaleźć np. w kiszonej kapuście, pieczywie, paluszkach, jak również wódce kminkówce.
A czy wiecie o tym, że korzeń wykształcany w pierwszym roku wegetacji nadaje się do spożycia (może być np. gotowany i przyrządzany podobnie do korzenia marchwi)?
Ja tego nigdy jeszcze nie jadłam – ale może warto spróbować? :-)
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >