„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia!”, „śniadanie zjedz jak król, obiad jak szlachcic, a kolację jak żebrak”… To tylko kilka z nielicznych przysłów na temat jedzenia śniadań. Skoro są one tak ważne, to dlaczego tak często zdarza się nam je pomijać?
Może to wynikać z kilku przekonań i zachowań, jakie od lat praktykujemy. Pierwsza sprawa, to błędy wynikające z późnego jedzenia kolacji lub podjadania w nocy. Możemy również nie mieć rano apetytu, ponieważ, niejedzenie śniadań jest w naszym zwyczaju od zawsze. Jak nasz organizm ma czuć rano potrzebę jedzenia, skoro dawno go od tego odzwyczailiśmy? Co zadziwiające, niektórym osobom z nadwagą towarzyszy przekonanie, że może jeśli wykorzystają ten poranny brak głodu, to ominą część kalorii w całodziennym żywieniu i wspomoże to odchudzanie. No niestety, nic bardziej mylnego.
Śniadanie jest ważne ze względu na pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i na proces odchudzania. Jedząc poranny posiłek, zwiększamy tempo przemiany materii. Napędzamy tę całą machinę, która da nam energię, ale też będzie spalać więcej kalorii w ciągu dnia. Zabezpieczamy się też przed jednym z bardziej niepożądanych sytuacji – ogromnym głodem, który ciężko opanować i który zazwyczaj z małej kolacji robi całkiem spory obiad, przeciągający się do późnych godzin wieczornych. Poza tym jedzenie śniadań jest jednym z głównych zaleceń dla osób cierpiących na zaparcia.
Z czego powinno składać się pożywne śniadanie? Na pusty żołądek warto napić się szklanki czystej wody. Od tego zaczynamy. Wynika to z tego, że oczyszczamy i przygotowujemy nasz przewód pokarmowy do wchłaniania składników odżywczych. Woda będzie wspomagać też pasaż jelitowy. Poza tym nawadniamy nasz organizm. Wodę można lekko zakwasić cytryną albo dodać Citrogrept (wyciąg z pestek grapefruita), aby wspomóc działanie detoksykujące. Właściwy posiłek powinien składać się głównie z węglowodanów złożonych – zbóż i warzyw. Korzystajmy z takich produktów jak: ryż brązowy, orkisz, pszenica, pęczak, kasza jaglana, amarantus. Wzbogacajmy smak świeżymi warzywami sezonowymi, owocami suszonymi. Do posiłku możemy dodać pestki słonecznika, dyni, siemienia lnianego. Zimą warto pomyśleć o ciepłym, rozgrzewającym posiłku, latem o czerpaniu witamin i minerałów z wszelkich dostępnych owoców i warzyw. Nie zapominajmy także o białku, najlepiej pozyskanym z dobrego jakościowo, chudego mięsa, jaj lub nasion roślin strączkowych. Możemy przygotować z nich przepyszne pasty kanapkowe.
Wszystko to brzmi naprawdę doskonale, na pewno też jest to większość znanych informacji. Problem przychodzi wtedy, kiedy trzeba to zastosować w praktyce. Jak zwalczyć złe nawyki i na ich miejsce wprowadzić nowe, zdrowe przyzwyczajenia? Przede wszystkim dajmy sobie czas. Wolisz nie wprowadzać wszystkiego od razu, bo czujesz, że porzucisz ten pomysł po kilku dniach? Świetnie, to oznacza, że metoda małych kroków jest właśnie dla Ciebie. Zacznij zatem od wprowadzenia jednego dobrego nawyku tygodniowo. Może rozpocznij od picia wody na czczo, a dopiero wtedy zasiadaj do porannej kawy?
Być może po kilku dniach poczujesz, że jesteś gotowy na dalsze zmiany. Dobrym pomysłem będzie nauczenie własnego organizmu, że rano dostaje jedzenie. Zacznij od małego owocu lub jogurtu, skoro czujesz, że więcej nie dasz rady. Znowu poćwicz swój nowy nawyk, aż wejdzie ci w krew. Z psychologicznego punktu widzenia, organizmowi potrzeba nawet około 4. do 8. tygodni na takie zmiany. Ustal sam ze sobą system przypominania o śniadaniu. Możesz użyć każdej dostępnej możliwości – kartek na lodówce, przypomnienie w telefonie. Im bardziej pomysłowo podejdziesz do tematu, tym lepiej będzie kojarzyć Ci się cała akcja i tym bardziej większych prawdopodobieństwo sukcesu.
Podsumowując, przy wyborze odpowiedniej diety dla siebie, musisz sprawdzić, czy uwzględnia ona śniadanie. Jeśli nie ma o tym słowa, to wcale nie oznacza, że możesz i Ty o nim zapomnieć. Włącz zdrowy rozsądek. Śniadanie jest podstawową zmianą na drodze do sukcesu. Daj sobie czas na wprowadzenie zmiany i ciesz się nowym podejściem do swojego ciała i zdrowia.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >