Tłusty czwartek - alternatywa

Brzmi jak horror, prawda? Wszyscy naokoło wsuwają pyszne, ale bardzo kaloryczne pączki, a ty starasz się wytrwać w swoich postanowieniach. Wstajesz rano z myślą „dam radę, dzień jak co dzień”. W drodze do pracy mijasz ociekające lukrem wystawy puszystych pączków i faworków pod kołderką z cukru pudru.

Pokusa staje się większa z każdym krokiem, ślinka napływa ci do ust, a ty musisz dalej walczyć. Zastanawiasz się, jak wytrwać do końca tego straszliwego święta obżarstwa. Bardzo boisz się, że ulegniesz pokusie i trud minionego tygodnia spełznie na niczym.

Albo inaczej – przekonujesz siebie, że tak naprawdę wcale nie potrzebujesz zjeść tego pączka, ale przecież jeden mały gryz nikomu nie zaszkodzi. Istnieje jednak ryzyko, że właśnie ten jeden malutki kęs przerodzi się w kolejnych sto, jeżeli ulegniesz własnemu sabotażowi.

Mamy alternatywny scenariusz tłustego czwartku, który na pewno pomoże ci ze spokojem wytrwać w twoich postanowieniach dietetycznych.

Warto na sam początek dnia zastanowić się, ile kalorii zamierzasz dziś zjeść i ile kalorii ma jeden pączek albo kilka faworków – zależnie od twoich upodobań. Następnie należy przeliczyć, ile kalorii musiał(a)byś odjąć od pozostałych posiłków, abyś mógł(a) pozwolić na całego jednego pączka np. po obiedzie albo po lunchu. W ten sposób nie będziesz czuć pokusy, a także ograniczeń wynikających z diety, za to będziesz mógł(a) pogratulować sobie rozsądnego żywienia bez wyrzeczeń.

Gdy zobaczysz grono osób startujących w konkursie na ilość albo szybkość zjedzonych pączków, możesz pomyśleć z satysfakcją o tym, że to ich jutro będą bolały brzuchy i ile kilometrów na bieżni będą musieli zrobić, żeby nadgonić twój dzisiejszy wynik. Do przodu!

1 pączek z lukrem i dżemem = 290kcal, z czego 30% stanowi tłuszcz, a 60% to cukry proste.

Aby spalić 1 pączka musisz wykonać poniższe aktywności:

- aerobik - 30 minut

- marszobieg - 30 minut

- jazda na rowerze - 60 minut

- jazda na rolkach - 45 minut

- odkurzanie - 60 minut

- pływanie - 45 minut

- zmywanie naczyń 160 minut.

Możesz też upiec własne, „dietetyczne” pączki, o dużej zawartości białka i niewielkiej ilości tłuszczu. Aby je przygotować, niezbędne ci będą:

- 130g pełnoziarnistej mąki

- 55g miodu/ cukru brązowego

- 1 łyżeczka sody oczyszczonej

- szczypta cynamonu

- 1 duże jajko

- 60g jogurtu greckiego light

- 2 łyżki chudego mleka

- 1 ½ łyżki masła

- 1 laska wanilii.

Lukier waniliowy:

- 32g cukru pudru

- 1 łyżka chudego mleka

- 1 laska wanilii.

Przygotowanie:

Wymieszaj suche składniki. Wymieszaj mokre składniki w oddzielnej misce. Połącz ze sobą i mieszaj, aż uzyskasz jednolitą masę. Laskę wanilii pokrój wzdłuż i ostrzem noża wyciągnij cały miąższ, dodaj go do całej masy. Wyłóż masę do foremek dowolnego kształtu. Piecz w 180st przez 10-15 minut, aż się zarumienią. W międzyczasie zmieszaj składniki na lukrową polewę. Dodaj obraną laskę wanilii. Posmaruj ostudzone pączki lukrem i poczekaj 5 minut aż nieco stężeje. Jeden pączek w tej wersji to jedynie 118kcal, ma połowę mniej cukru niż ten sklepowy i prawie 90% mniej tłuszczu.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: przepis