Teoretycznie każdy wie, że sól zdrowiu nie sprzyja. Może powodować zatrzymanie wody w organizmie oraz nadciśnienie tętnicze, zaliczane do najczęstszych chorób cywilizacyjnych.
Naukowcy wciąż biją na alarm i informują, jak niekorzystne jest dla nas spożycie soli. Ale czego można użyć zamiast niej? Korzystaj z suszonych lub świeżych ziół oraz takich przypraw, jak: majeranek, bazylia, oregano, kminek, czosnek, tymianek, cząber, lubczyk, pietruszka, koperek, pieprz, słodka papryka, chilli, gałka muszkatołowa, cynamon, wanilia.
Pamiętaj również o soli ukrytej w produktach spożywczych. Przyda się tutaj umiejętność czytania etykiet. Szczególnej analizie poddaj mieszanki przypraw, które często mają w składzie sól. Ponadto unikaj stosowania kostek rosołowych, ziarenek smaku, maggi. Zwróć uwagę na sosy: ketchup, musztardę. Sól jest obecna również w serach żółtych, wędlinach, produktach wędzonych, piklach: ogórkach, oliwkach, kapuście kwaszonej. Przyglądaj się również napojom gazowanym, w których nie znajdziesz bezpośrednio soli, ale związki konserwujące mające w swojej cząsteczce sód. To właśnie ten pierwiastek będzie dla ciebie szkodliwy. Według zaleceń maksymalna ilość soli, jaką możesz zjeść w ciągu dnia, to 5 g, czyli łyżeczka do herbaty. Tymczasem statystyczny Polak przekracza tę dawkę mniej więcej trzykrotnie.
Jedzenia soli można się oduczyć, wystarczą 2–3 tygodnie, by brak tej przyprawy w diecie przestał ci przeszkadzać.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >