Już wiemy, dlaczego nasza szkolna klasa utyła...

 

Problemy z nadwagą i otyłością mają nie tylko Amerykanie, Anglicy, Niemcy, Włosi, Hiszpanie i inne narody. Co raz większy problem mają również Polacy.

Niestety, nasza polska dieta staje się coraz bardziej podobna do diety amerykańskiej – mam na myśli fast foody, słodzone napoje gazowane i niegazowane, słone przekąski, słodycze i inne produkty wysokoprzetworzone. Są to wszystko produkty doskonale dopracowane smakowo, podane w atrakcyjnej formie i dostępne cenowo.

Wybierz najlepszy pakiet dla siebie

Statystycznie 65% dorosłych Amerykanów ma nadmierną masę ciała, z czego u blisko połowy występuje otyłość – często otyłość olbrzymia (BMI >40 kg/m²) u 3% mężczyzn i 7% kobiet. W krajach europejskich otyłość i nadwaga najbardziej rozpowszechnione są w Grecji, gdzie odnotowujemy 51% mężczyzn i 37% kobiet osób dorosłych z nadwagą i 28% mężczyzn i 38% kobiet z otyłością. Również w Niemczech, na Malcie, Słowacji, Rosji nadwaga i otyłość odnotowywane są wyjątkowo często. Wzrost rozpowszechnienia otyłości odnotowuje się także m.in. w Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Finlandii, a nawet w niektórych biedniejszych regionach świata, jak Brazylia czy Chile. Kraje, gdzie nadwaga i otyłość w Europie występują najrzadziej, to Francja, Dania, Szwecja, Holandia. W Chinach, Japonii, czy niektórych krajach afrykańskich, występowanie otyłości szacuje się na poziomie tylko 5%.

Podobnie jak w wielu krajach europejskich, problem nie ominął Polski. W naszym kraju, w badaniach przekrojowych WOBASZ, przeprowadzonych w latach 2003-2005, a więc przedstawiających aktualną sytuację, oceniono częstość występowania nadwagi, wśród osób dorosłych, na 40,4% u mężczyzn i 27,9% u kobiet, a otyłości na 21,2% u mężczyzn i 22,4% u kobiet. Możemy więc stwierdzić, że występowanie w Polsce nadwagi i otyłości jest bardzo częste i zakrawa na miano epidemii.

Według badań Instytutu Żywności i Żywienia (2000 r.), w Polsce również otyłość dzieci i młodzieży staje się coraz poważniejszym problemem. Oceniono, iż nadwaga dotyczy 15,9% chłopców i 11,1% dziewcząt, natomiast otyłość 4% chłopców i 3,4% dziewcząt. Porównując wyniki tych badań z rokiem 1989, szczególnie niekorzystna tendencja zaznaczyła się w przedziale wiekowym 13-15 lat.

Fakty te są przerażające i mówią same za siebie.

W procesie odchudzania musimy zdać sobie sprawę, iż nasz organizm traktuje najwyższą liczbę kilogramów, jaką w życiu osiągnęliśmy jako punkt równowagi. Nowa, osiągnięta w procesie odchudzania waga, jest traktowana przez nasze ciało jako przejściowa i będzie ona robiło wszystko, aby powrócić do osiągniętej wcześniej wagi maksymalnej. Nasz organizm traktuje chudnięcie jako oznakę choroby, natomiast bardzo łatwo akceptuje tycie, gdyż mamy ewolucyjnie wykształconą adaptację potrzebną do przetrwania w niepewnym środowisku (okresy głodu u ludzi pierwotnych). Z tym faktem wiąże się tak duży wysiłek, jaki musimy włożyć w odchudzanie i wiele przyjemności związanej z tyciem!

Amerykański Instytut Zdrowia podaje, iż 90-95% osób odchudzających się, w ciągu pierwszego roku odzyskuje od 1/3 do 2/3 utraconych kilogramów, całość (nie rzadko z nawiązką) w ciągu 5 lat.

old life

Zatem jeśli chcesz utyć, zacznij się źle odchudzać!

W życiu boimy się śmierci z powodu wypadków komunikacyjnych, kataklizmów, zabójstw. Okazuje się, że statystyki umieszczają te wartości na końcu tabeli. Choroby powstałe m.in. na skutek złego odżywiania są największym zabójcą. Mówimy tu przede wszystkim o chorobach układu krążenia, nowotworowych, metabolicznych. Coraz więcej odnotowuje się przypadków takiej choroby dietozależnej jak cukrzyca typu II. W chwili obecnej nie jest to tylko choroba ludzi starych, coraz częściej chorują już dzieci i młodzież. To choroba prowadząca do degradacji organizmu.

Choroby związane ze złym odżywianiem są globalnym problemem całego świata. Pociąga to za sobą olbrzymie koszty leczenia.

Ludzie otyli żyją krócej. Osoby z BMI>30 kg/m² mają od 50%-100% większe ryzyko przedwczesnego zgonu niż osoby z BMI 20-25 kg/m².

Właściwe żywienie więc to najtańsza forma dbania o dobre życie! 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >