Fruktoza – znowu walczymy z cukrem!

Tym razem przyjrzyjmy się fruktozie, nie tej zawartej w owocach i miodzie, ale w syropie glukozowo-fruktozowym wytwarzanym z kukurydzy (HFCS). Syrop ten jest obecny w przetworzonych produktach, w szczególności w słodyczach i napojach gazowanych, ponieważ jest słodszy i tańszy niż cukier.

Producenci nie zgadzają się ze złymi opiniami na jego temat i oczywiście je podważają, jednak dowody naukowe potwierdzają, że nie spożywając syropu glukozowo-fruktozowego, żyjemy zdrowiej i – co za tym idzie – zapewne dłużej.

 

Na uniwersytecie Utah naukowcy obserwowali myszy doświadczalne przez 32 tygodnie. Były one karmione sacharozą oraz HFCS w ilościach proporcjonalnych do tych, jakie spożywają ludzie. Okazało się, że myszy płci żeńskiej, które karmiono HFCS, umierały szybciej i miały gorsze cykle reprodukcyjne niż te, które spożywały sacharozę. W przypadku myszy płci męskiej nie zauważono takich konsekwencji.

Naukowcy doszli do wniosku, że cukry spożywane w nadmiarze, szczególnie te, które nie pochodzą z naturalnych źródeł, są szkodliwe, jednak najgorszy wpływ na nasze zdrowie ma właśnie powszechnie stosowany syrop glukozowo-fruktozowy.

Dr Rober H. Lustig, pediatra oraz specjalista w dziedzinie otyłości na uniwersytecie w San Francisco, zwraca uwagę na to, że w latach 90. XX w. przeciętny Amerykanin spożywał około 15 g fruktozy dziennie, a głównym jej źródłem były owoce i warzywa. Natomiast dzisiaj spożywa 55 g fruktozy dziennie, a dzieci oraz młodzież aż 73 g dziennie.

Od momentu wprowadzenia HFCS w latach 70. do napojów gazowanych oraz innych produktów przetworzonych obserwuje się wzrost liczby ludzi otyłych oraz cukrzyków, a u 30% Amerykanów zdiagnozowano także niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby.

Na świecie gwałtownie rośnie liczba ludzi otyłych, cukrzyków oraz z chorobami układu krążenia mimo popularności diet o niskiej zawartości tłuszczu. Winą za taki stan rzeczy obarcza się HFCS, który jest dodawany do niemal wszystkich napojów gazowanych, słodyczy, słodzonego nabiału i całego szeregu innych produktów. Inne badania przeprowadzone na zwierzętach oraz na ludziach sugerują, że HFCS powoduje insulinooporność, czyli jest prostą drogą do cukrzycy typu 2.

Rozwiązaniem problemu nie jest jednak spożywanie napojów dietetycznych, ponieważ zawierają one słodziki, które są źródłem neurotoksyn odpowiedzialnych za powstawanie nowotworów, a także uszkadzających komórki w mózgu i systemie nerwowym.

Dane są zatrważające. Dotyczą Stanów Zjednoczonych. Ale czy u nas jest lepiej?

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >