Osoby zainteresowane tematem spożywania soi doskonale zdają sobie sprawę, że istnieją pewne kontrowersje odnośnie działania fito estrogenów na zaburzenie metabolizmu hormonów u mężczyzn.
Przyjmowanie białka sojowego może być również interesujące, ze względu na znaczną różnicę w cenie; białko to jest znacznie tańsze niż izobat serwatki. Badania odnośnie metabolizmu testosteronu zostały przeprowadzone i opublikowane w Journal of the American College of Nutrition. Badania przeprowadzono na młodych mężczyznach, zaangażowanych w sport, w wieku około 20. lat. Mężczyzn podzielono na 3 grupy, ze względu na rodzaj podawanej substancji po treningu: grupa odżywiana białkiem serwatkowym, grupa odżywiana izolatkami białka sojowego oraz grupę kontrolną, odżywianą placebo – maltodekstryną (rodzaj cukru). Mężczyźni nie korzystali z innych suplementów. Osoby będące na dietach wegańskich (gdzie istnieje duże ryzyko spożywania dodatkowego białka sojowego) zostały wykluczone. Badanie trwało przez 14 dni. W tym czasie mężczyźni każdego ranka po treningu spożywali 20 g suplementu lub placebo. Z badań wynika, że białko sojowe może częściowo obniżać stężenie testosteronu we krwi. Co więcej, białko serwatkowe osłabiało działanie kortyzolu (hormonu stresu) w czasie regeneracji potreningowej. Wniosek jest taki, że rodzaj przyjmowanego przez Was białka potreningowego nie pozostaje bez znaczenia dla Waszego organizmu.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >