Czy antykoncepcja może wpłynąć na masę ciała?

Zasadniczo jedyny rodzaj antykoncepcji, który może powodować zmiany w masie ciała, to tabletki hormonalne. Wkładki czy inne sposoby zapobiegania nieplanowanej ciąży nie mają wpływu na to, ile waży kobieta.

 

Jeśli jeszcze nie zaczęłaś brać tabletek, to na początku musisz skonsultować się z dobrym ginekologiem, który –zanim wypisze receptę – skieruje cię na badania mające na celu ustalenie, jaki jest twój poziom hormonów. Dzięki temu będzie mógł dobrać odpowiedni lek. Po dopasowaniu leków nie ma ryzyka, że masa ciała ulegnie zmianie.

Jeżeli jednak tabletki antykoncepcyjne nie będą właściwie dopasowane do twojego organizmu, to istotnie mogą wpłynąć na sylwetkę. Możesz odczuwać zwiększony apetyt (co przyczynia się do zwiększenia masy ciała) oraz zauważyć dodatkowe centymetry w pasie, biodrach itd., spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. Takie objawy trzeba zgłosić lekarzowi, który powinien zmienić lek na lepiej odpowiadający potrzebom organizmu. Doraźnie, po zmianie tabletek, możesz przyspieszyć zrzucenie nadprogramowych kilogramów, pijąc herbatki ziołowe z korzenia mniszka lekarskiego, pokrzywy oraz unikając nadmiaru soli. Dodatkowo powinno pomóc picie nieco większej ilości wody niż zazwyczaj. Oczywiście zawsze należy też stosować się do zasad prawidłowego żywienia.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: nadwaga