Każdemu z nas mogą przytrafić się stany chorobowe, które będą wymagać istotnych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Często taką chorobą jest np. nadwaga lub powiązana z nią cukrzyca.
Dolegliwości te zmuszają do zmiany nawyków żywieniowych i ruchowych. Wiele osób twierdzi, że chorzy na cukrzycę nie powinni podejmować aktywności fizycznej – czy tak jest naprawdę?
Około 5 proc. Polaków choruje na cukrzycę, z czego większość z nich to osoby insulinoodporne. Stara szkoła leczenia cukrzycy twierdziła wyraźnie, że osoby z cukrzycą nie powinny podejmować wysiłku fizycznego. Czy tak jest nadal? Zdecydowanie nie! Współczesna medycyna mówi, że osoby zmagające się z cukrzycą powinny uprawiać sporty o średniej intensywności, by polepszyć wydzielanie insuliny oraz zwiększyć tolerancję komórek na glukozę. „Dążenie do normalizacji masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, właściwa dieta, leczenie częstych w cukrzycy zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymanie glikemii w przedziale wartości możliwie najbardziej zbliżonym do niecukrzycowych (normoglikemii) zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań choroby”, twierdzi Jakub Mauricz – dietetyk, trener, szkoleniowiec.
Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi – hiperglikemią. Przewlekła hiperglikemia skutkuje uszkodzeniem i zaburzeniem czynności różnych narządów, w szczególności oczu, nerek, serca, nerwów i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby wyróżniamy głównie cukrzycę typu I i II oraz cukrzycę ciążową.
„Cukrzyca ciężarnych jest wynikiem zmian hormonalnych związanych z okresem ciąży. Należy jednak pamiętać, że mimo przemijania tego zjawiska po ciąży u około 30–50 proc. kobiet rozwinie się cukrzyca typu II w okresie do 15 lat po urodzeniu dziecka. Dlatego też u młodych matek, które doświadczyły tej choroby, należy stosować profilaktykę”, wyjaśnia Mauricz.
We wszystkich tych przypadkach zdecydowanie nie powinno się stronić od umiarkowanej aktywności fizycznej. Spokojne aeroby i lekkie ćwiczenia wzmacniające nie powinny zaszkodzić. Należy na pewno unikać treningów mocno wycieńczających, takich jak Hiit czy interwały. Pozostała, rekreacyjna aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >