Beta-karoten a ryzyko cukrzycy

β-karoten to naturalnie występujący organiczny związek chemiczny, prowitamina witaminy A.

 

Dlaczego jest tak ważny?

Chroni przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, ma działanie antyoksydacyjne, redukuje ujemne skutki radioterapii i chemioterapii, może powodować powrót komórek dysplastycznych do normalnej funkcji,wzmacnia system immunologiczny, chroni błonę śluzową przewodu pokarmowego i dróg oddechowych przed infekcjami, zapobiega rozedmie płuc i bronchitowi. Pełni też istotną funkcję w profilaktyce przeciwmiażdżycowej, powodując obniżenie poziomu cholesterolu. Zapewnia właściwe funkcjonowanie systemu immunologicznego, narządu wzroku, zwłaszcza o zmierzchu, warunkuje prawidłowe rogowacenie nabłonków, opóźnia procesy starzenia się, przyczynia się też do ochrony przed drobnoustrojami.

β-karoten jest bezpieczną odmianą karotenu, gdyż organizm wykorzystuje tylko taką jego ilość, jaka jest mu potrzebna.

Jak wynika z badania zamieszczonego w „Human Genetics”, przeprowadzonego przez Stanford University School of Medicine, beta-karoten może obniżać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u osób, które mają pewne predyspozycje do tej choroby.

Jednocześnie, jak dodają naukowcy, gamma-tokoferol, główna postać witaminy E (występująca przede wszystkim w ziarnach i orzechach) w naszej diecie, może zwiększać predyspozycje do zachorowania na cukrzycę typu 2.

Nie jest to jednoznaczne ze stwierdzeniem, że witamina E jest bezwzględnie zła dla naszego organizmu. Potrzebne są dodatkowe badania, które upewnią nas, czy rzeczywiście obydwa wymienione wyżej składniki zapobiegają cukrzycy bądź ją powodują.

Teraz ci sami naukowcy rozwijają temat i prowadzą dalsze badania nad oczyszczonym beta-karotenem i gamma-tokoferolem, aby sprawdzić, czy te substancje przyśpieszają rozwój tej choroby bądź jej zapobiegają. Na tę chwilę nie potrafimy więc powiedzieć, czy beta-karoten rzeczywiście zapobiega cukrzycy typu 2. Mając jednak na uwadze to, iż dotychczasowe badania wykazały, że prowitamina A, jaką jest beta-karoten, redukuje ryzyko raka i innych chorób, śmiało i często sięgajmy po kolorowe owoce i warzywa.

Gdzie mamy szukać β-karotenu?

Beta-karoten to odżywczy składnik warunkujący żółty, czerwony i pomarańczowy kolor owoców i warzyw. Występuje także w zielonych warzywach liściastych, lecz jego kolor jest tu maskowany przez chlorofil.

Śmiało sięgajmy więc po tanie i łatwo dostępne źródła cennego beta-karotenu:

  • żółte, pomarańczowe i czerwone warzywa: marchew, dynia, pomidory;
  • żółte, pomarańczowe i czerwone owoce: morele, brzoskwinie, nektarynki, melon, mango;
  • zielone warzywa liściaste: szpinak, kalafior, brokuły, sałata, cykoria, kapusta włoska, jarmuż, liście buraka, rzepa, gorczyca, mniszek lekarski, endywia;
  • inne warzywa i owoce: szparagi, groszek, wiśnie, suszone śliwki.

A więc jak zwykle – proponuję baaaardzo urozmaiconą dietę!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >