Wimbledon 2013 obfitował w wiele niespodzianek. W pierwszych rundach turnieju odpadli faworyci tacy jak Rafael Nadal, Roger Federer czy Maria Szarapowa i Wictoria Azarenka. Zaczęły się pojawiać pogłoski o coraz większych szansach Polaków. I, jak się potem okazało, niebezpodstawnie.
Łukasz Kubot zmierzył się z Jerzym Janowiczem w ¼ finału. Zwycięstwo odniósł ten drugi, ale było to historyczne wydarzenie, a mecz oglądało się z zapartym tchem. Agnieszka Radwańska dotarła do półfinału. Andy Murrayowi, jako pierwszemu Brytyjczykowi od 77. Lat, udało się zwyciężyć w męskiej rywalizacji. Wśród kobiet najlepszą okazała się Francuzka Marion Bartoli.
Teraz czekają na nas emocje związane z rywalizacją w już ostatnim w tym roku turnieju wielkoszlemowym, US Open. Polskę reprezentować będzie wcześniej wspomniana trójka razem z Urszulą Radwańską i Michałem Przysiężnym. Może więc, dopóki pogoda za oknem sprzyja treningom na otwartych kortach, warto zarazić się tenisowym szaleństwem? Na początku trzeba zapoznać się z kilkoma przydatnymi informacjami na temat punktacji, rodzajów kortów, zasad czy nazw uderzeń.
1. Jak punktujemy?
Aby wygrać mecz, trzeba zwyciężyć w dwóch lub trzech setach. Na wygrany set składa się zwycięstwo w sześciu gemach i jednocześnie w co najmniej dwóch więcej niż przeciwnik (stąd wyniki typu 6:4, 7:9). Gem zbudowany jest z punktów liczonych w następujący sposób: 0, 15, 30, 40. Gema wygrywa się zdobywając 4 punkty i jednocześnie o dwa więcej niż przeciwnik.
2. Jakie są rodzaje kortów tenisowych?
Śledząc wiadomości o zmaganiach tenisistów, Twoją uwagę mogą zwrócić zwroty: „Dana zawodniczka lepiej czuje się na kortach trawiastych” czy „WTA Tour na twardych kortach”. Czym różnią się nawierzchnie kortów tenisowych i jaką rolę odgrywają podczas zmagań? – Wyróżnia się dwa rodzaje nawierzchni kortów ziemnych, pierwsze z nich, używane na kortach w Europie, to te z czerwonej cegły, a drugie, stosowane w Ameryce, to te z mączki szarej. Są to korty wolniejsze, na których piłka odbija się wyżej, a zawodnik ma więcej czasu, by dobiec do piłki. Drugi rodzaj to bardzo „szybkie” korty trawiaste, na których piłka odbija się niżej, a co za tym idzie, zawodnik musi szybciej reagować i zwiększyć siłę swojego zamachu czy serwisu. Ostatnim typem nawierzchni kortów jest asfaltowa. Na takich nawierzchniach rozgrywane są miedzy innymi turnieje Australian Open czy US Open. Jest to twarda i niezwykle „szybka” nawierzchnia. Oprócz tego stosuje się również nawierzchnie syntetyczne, ziemne i betonowe.
3. Jakie uderzenia wyróżniamy w tenisie?
- Forehand – to uderzenie wewnętrzną stroną rakiety z prawej strony
- Backhand – może być jedno lub oburęczne uderzenie zewnętrzną stroną rakiety z lewej strony
- Wolej – technika stosowana podczas gry pod siatką, aby przyspieszyć piłkę lub zaskoczyć przeciwnika
- Return – uderzenie forehandem, backhandem lub nawet lobem piłki, która została wprowadzona do gry serwisem
- Smecz – to uderzenie wysoko lecącej piłki tuż przy siatce z dużą siłą tak, aby spadła na pole przeciwnika
4. Jakie podstawowe zasady obowiązują podczas meczu tenisowego?
- Na początku meczy odbywa się losowanie dotyczące stron kortu i tego, kto pierwszy będzie serwować
- Zmiana stron kortu przez zawodników następuje po każdym nieparzystym gemie i po zakończeniu seta
- Po przygotowaniu się obu zawodników do rozpoczęcia gry, serwujący ma 20 sekund na wprowadzenie piłki w grę
- Linie wyznaczające granicę kortu również do niego należą.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >