Możliwe, że oglądając wyczyny profesjonalnych sportowców, zastanawiasz się, jak to jest możliwe, że są oni w stanie tak szybko się przemieszczać, wykonywać tak precyzyjne ruchy czy być tak silnymi, by podnosić największe ciężary. Kluczem do sukcesu w każdej dyscyplinie jest jak najlepsze opanowanie elementów technicznych.
Pływacy podczas swoich treningów bardzo dużą wagę przywiązują do doskonalenia techniki poszczególnych stylów. Muszą zachować balans pomiędzy treningiem siłowym, wytrzymałościowym i technicznym. Odpowiednie skomponowanie tych składników treningu pozwala osiągnąć wymarzony sukces. :-)
W pływaniu rozróżniamy cztery główne style. Jest to styl grzbietowy, klasyczny (potocznie zwany żabką), dowolny (po prostu kraul) i motylkowy ( dla miłośników natury, delfin ). Konkurencje odbywają się jeszcze w stylu zmiennym, który jest kombinacją czterech wcześniej wymienionych. Zawodnicy pokonują poszczególne odcinki (25-metrowe w przypadku wyścigu na 100 m, 50-metrowe w wyścigu na 200 lub 100-metrowe, gdy ścigają się na 400 metrów) poszczególnymi stylami.
Międzynarodowe zawody pływackie odbywają się na otwartych bądź zadaszonych arenach o długości 50. lub 25. metrów. Igrzyska Olimpijskie rozgrywane są tylko na basenach 50-metrowych, ale – co ciekawe – imprezy takie jak Mistrzostwa Świata czy Europy odbywają się na pływalniach o obydwu długościach. Możesz się zastanawiać, jaka jest różnica pomiędzy tzw. „długim” i „krótkim” basenem. Na krótkim basenie bardziej liczą się techniczne elementy takie jak nawroty, siła odbicia czy dobra praca pod wodą. Na długim basenie przewagę mają zawodnicy, którzy więcej uwagi poświęcają treningowi wydolnościowemu i są bardziej wytrzymali. Pamiętaj jednak, że w pływaniu to, z jaką szybkością będziemy pokonywać kolejne długości, w największej mierze zależy od umiejętności technicznych.
Jak doskonalić technikę pływania ? Oczywiście możesz zapisać się na lekcje z instruktorem, który wskaże Twoje błędy i pokaże poprawne ruchy. Na początku spróbuj jednak samemu zwrócić uwagę na to, jak Twoje ciało układa się w wodzie i w jaki sposób wykonujesz swoje ruchy. Po pierwsze, zwróć uwagę na to, jak Twoje ciało leży w wodzie. Czy unosi się na powierzchni, czy Twoje biodra i nogi są wysoko. Staraj się leżeć równolegle do powierzchni wody. Twoim celem jest zminimalizowane oporów stawianych przez wodę. Tak samo jak podczas innych czynności, również w wodzie, to głowa jest Twoim sterem i wskazuje odpowiedni kierunek.
Jeżeli będziesz w odpowiedni sposób nabierać powietrza, unikniesz skrętów całego ciała. Aby płynąć prosto, zanurz część twarzową głowy i spróbuj patrzeć na linię, która znajduje się na dnie basenu. Bardzo ważną rolę odgrywa oddech. Pamiętaj o tym, żeby wdech nabierać ustami, a wydech wykonywać pod wodą. Zaskoczyć może Cię fakt, że to nogi, a nie ręce, stanowią główny napęd podczas pływania. Ich równomierna praca umożliwia utrzymanie odpowiedniej pozycji i pomagają w stabilizacji.
Pływanie równomiernie rozwija wszystkie części ciała. Jednak w każdym ze stylów w większym stopniu pracują inne partie mięsni. Styl klasyczny kształtuje głównie nogi i górne partie ciała. Pływanie na plecach może pomóc Ci się rozluźnić i wykształcić mięśnie wzdłuż całego kręgosłupa. Kolejny styl, motylkowy jest najtrudniejszy technicznie. Od tego, czy uda Ci się opanować jego technikę, zależy to, czy pływanie delfinem będzie męczarnią czy przyjemnością. Motylek świetnie rozwija mięśnie ramion, barków, a także brzucha. Dzięki pływaniu najszybszym stylem, kraulem, rozwiniesz mięśnie braków, nóg i ramion. :-)
Jak widzisz, pływanie to sport, w którym bardzo ważną funkcję pełni technika. Jednak aby pływać rekreacyjnie i czerpać z tego przyjemność ,wystarczą Twoje chęci. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, że się ruszasz, poznajesz swoje ciało i jego możliwości. Mimo wszystko, tak jak profesjonaliści , nawet pływając rekreacyjnie przed każdym „treningiem”, nie zapominaj o rozgrzewce.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >