Mimo zapewnień producentów i organów kontrolujących o bezpieczeństwie opakowań z tworzyw sztucznych, starajmy się jednak zrezygnować z ich używania lub ograniczmy do absolutnego minimum. Zróbmy to dla własnego zdrowia, bo jest to jednak tworzywo sztuczne, jak i dla zdrowia naszej Matki Ziemi.
W drugiej połowie 2018 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała różnego rodzaju opakowania do żywności. Sprawdzono oznakowanie i prawidłowość wprowadzenia do handlu. Kontrole odbyły się w całej Polsce i objęły 80 placówek – hurtowni oraz małych i dużych sklepów.
Inspektorzy sprawdzili 425 partii materiałów i wyrobów, w tym opakowania z tworzyw sztucznych, papieru i tektury, szkła, silikonu czy ceramiczne, a także inne wyroby, takie jak folia aluminiowa, kubki termiczne, tacki do grilla, miski emaliowane itp. Mieli zastrzeżenia do 25 partii, czyli 5,9 proc. Zastrzeżenia dotyczyły oznakowania opakowań. Brakowało np. informacji, iż produkt przeznaczony jest „do kontaktu z żywnością” czy symbolu „kieliszka z widelcem lub sposobie prawidłowego użytkowania (np. że dane talerzyki papierowe nie są przeznaczone do żywności kwaśnej.
Jakie oznaczenia spotkamy na materiałach z tworzyw sztucznych?
Na opakowaniach z tworzyw sztucznych z wodą, jogurtem, ketchupem, czy pojemnikach do żywności na wynos możemy znaleźć charakterystyczne symbole trójkąta ze strzałek z cyfrą w środku. Cyfra informuje nas, z jakim materiałem mamy do czynienia.
01 PET – polietylen, najpopularniejsze tworzywa sztuczne, przetwarzalne, łatwe w recyklingu. Produkuje się z nich przede wszystkim plastikowe butelki na napoje, naczynia jednorazowego użytku. Takich opakowań nie podgrzewamy, nie wystawiamy na słońce ani nie wykorzystujemy ponownie. Widzieliście na bazarze „świeże mleko prosto od krowy” w takiej właśnie butelce?
02 HDPE – polietylen o dużej gęstości, popularny, nadaje się do recyklingu. Służy do produkcji na przykład butelek na mleko, oleje i detergenty, toreb i pojemników wielofunkcyjnych. Opakowania nadają się do ponownego użytku i są bezpieczne.
03 PVC – polichlorek winylu, może wydzielać toksyny, dlatego jego stosowanie w produkcji opakowań do żywności zostało znacząco ograniczone.
04 LDPE – polietylen o małej gęstości, nadaje się do recyklingu. Produkuje się z niego plastikowe worki i plastikowe butelki. Takich opakowań możemy używać powtórnie, nie możemy jednak ich podgrzewać.
05 PP – polipropylen, nietoksyczny. Stosowany na przykład do produkcji kubków na jogurty czy margarynę oraz opakowań, w których sprzedaje się mięso, wędlinę czy sery. Uważany jest za jeden z bezpieczniejszych plastików.
06 PS – polistyren, w formie spienionej to styropian. Obecny jest w naczyniach jednorazowych, pojemnikach na jedzenie na wynos, styropianowych kubkach na kawę.
07 – inne plastiki, nie podlegają recyklingowi. W tej grupie znajdują się również plastiki, które nie powinny być wykorzystywane do produkcji opakowań do żywności, ponieważ mogą zawierać na przykład toksyczny bisfenol A (BPA). Plastików oznaczonych tym numerem nie powinniśmy powtórnie używać, chyba, że zawierają informację BPA Free lub 0% BPA. Bisfenol A to związek, który może zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre schorzenia układu nerwowego lub hormonalnego. W 2011 roku wycofano go z produkcji butelek dla niemowląt. Plastiki oznaczane tym numerem są używane do produkcji różnego rodzaju opakowań, nie powinno się ich używać w kuchenkach mikrofalowych.
Mimo zapewnień producentów i organów kontrolujących o bezpieczeństwie opakowań z tworzyw sztucznych, starajmy się jednak zrezygnować z ich używania lub ograniczmy do absolutnego minimum. Zróbmy to dla własnego zdrowia, bo jest to jednak tworzywo sztuczne, jak i dla zdrowia naszej Matki Ziemi. Nigdy nie podgrzewajmy plastików. Ja również nigdy nie wkładam plastikowych naczyń i innych plastikowych elementów do zmywarki. Mikrofalówki nie używam, a czajnik elektryczny mam szklany!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >