Nasiona chia – zdrowie w małym ziarenku

Nasiona szałwii argentyńskiej znane są u nas jako nasiona chia, małe czarne ziarenka, w których zaklęte jest zdrowie.

Niektórzy z nas znają szałwię jako lek, również weterynaryjny, niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę z jej niezwykłych właściwości zdrowotnych i leczniczych.

Chia stanowiła jedno z podstawowych produktów używanych przez starożytne ludy zamieszkujące Amerykę Południową. Ciekawostką jest fakt, że Indianie, którzy jedli nasiona chia, mogli przemaszerować około 24 godzin, jedząc jedynie około 1 łyżeczki chia dziennie! Jeśli kupisz chia, zalej je wodą na około 30 minut. Nasiona zaczną żelować, podobnie jak robią to nasiona lnu. Ów żel zmniejsza wchłanianie węglowodanów, blokując dostęp enzymów trawiennych do odpowiednich cząsteczek. Dodatkowo dzięki hydrofilnej właściwości ziarenka chia stale nawadniają nasz organizm, zapewniając utrzymywanie odpowiedniej ilości wody w ciele. Wpływa to również pozytywnie na równowagę elektrolitową. Chia bardzo dobrze wpływa też na regenerację organizmu i jest doskonale wspomaga również procesy rozwoju dlatego jest polecana kobietom w ciąży.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: rośliny