Zdrowa i szczęśliwa mama to zdrowe i szczęśliwe dziecko. Tę maksymę znają wszyscy, również obecne i przyszłe mamy. W całej gorączce przygotowywania się do poczęcia dziecka na niektóre usta ciśnie się pytanie: „A co, jeśli jestem gruba?” Z otyłością, jak wiadomo, łączy się wiele chorób i właśnie to spędza sen z powiek coraz większej ilości kobiet.
Ciąża jest czasem, kiedy szczególnie troszczymy się o swoje ciało. Mamy bowiem świadomość, że jesteśmy odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale i za nasze przyszłe dziecko. Otyłość dotyka coraz większej ilości osób, w tym wiele przyszłych matek. Mając świadomość, jakie zagrożenia mogą Cię spotkać, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą przed i w czasie ciąży, rób okresowe badania i zdobądź wiedzę, jak radzić sobie w sytuacji, która być może Cię dotyczy.
Problemy, jakie możesz napotkać, są związane z podwyższoną masą ciała: nadciśnieniem, miażdżycą, podwyższonym cukrem. O ile przy „jednoosobowym składzie” chorobę łatwo można trzymać pod kontrolą, o tyle w ciąży stanowi to bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia maleństwa, ale również i Twojego.
Naturalną sprawą jest tzw. fizjologiczny przyrost masy ciała w ciąży. Na dodatkowe kilogramy składa się nie tylko masa dziecka, ale i wód płodowych. Szybki i duży przyrost masy ciała w ciąży nie jest aż tak niebezpieczny, jak duża masa ciała przed zapłodnieniem. Kobiety otyłe częściej miewają zaburzenia cyklu miesięcznego, co utrudnia zajście w ciążę. Jeśli już im się uda, są narażone na częstsze dolegliwości i zakażenia ze strony układu moczowego, częściej występują też powikłania ciąży, porodu i połogu. Istnieje duże ryzyko rozejścia się powłok brzusznych, dużej masy urodzeniowej dziecka, większość porodów przebiega z zastosowaniem cesarskiego cięcia, problematyczne jest podanie znieczulenia, poród jest wielogodzinny i istnieje duże ryzyko śmierci. W dalszej perspektywie otyłe matki częściej zapadają na infekcje błony śluzowej macicy, mają też zaburzenia laktacji. Dziecko jest też narażone na wystąpienie wielu poważnych wad: cewy nerwowej, układu pokarmowego, serca i przepukliny pępkowej.
Obecnie mamy do czynienia z tzw. świadomym i odpowiedzialnym macierzyństwem. Polega to na tym, że kobiety planujące zajść w ciążę zaczynają planować ten proces na wiele miesięcy przed. Przeprowadzają kuracje oczyszczające, zaczynają przyjmować większe dawki kwasu foliowego, zaczynają też dbać.. o swoją figurę. Im więcej uda Ci się schudnąć przed ciążą, tym bardziej zmniejszasz ryzyko wystąpienia tych wszystkich wyżej wymienionych powikłań. Dlatego, jeśli jeszcze nie jesteś w ciąży, zmień nawyki żywieniowe, zacznij prowadzić bardziej higieniczny styl życia. Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj, aby być pod stałą kontrolą lekarza. Dla otyłych ciężarnych istnieją osobne zalecenia odnośnie nabycia dodatkowych kilogramów związanych ze stanem fizjologicznym. Pamiętaj, aby stale monitorować swoje zdrowie, ponieważ tylko dzięki temu dbasz o siebie i o swoje przyszłe dziecko.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >