Niacyna, nowa witamina młodości

Któż  z nas nie marzy o sposobie na jak najdłuższe zachowanie zdrowia i młodości… Naukowcy z Zurychu przeprowadzili zaskakujące eksperymenty z użyciem robaków i wykazali, że spożywanie witamin B3, czyli popularnie znanej niacyny, wydłuża życie robaków o około jedną dziesiątą.

Słyszałeś, że antyoksydanty są dla Ciebie dobre, ponieważ redukują ilość wolnych rodników?

A jak najlepiej dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość antyoksydantów?

Oczywiście, dietą bogatą w warzywa i owoce. Naukowcy z Zurychu przekonują jednak, że suplementacja pewnymi składnikami odżywczymi jest równie ważna. Takim wskazanym do suplementacji składnikiem może być właśnie niacyna. W warunkach idealnych dla eksperymentu (robaki brane do badania żyją tylko miesiąc, co czyni je idealnym obiektem do badania procesów starzenia) wywoływano reakcje sprzyjające szybszym procesom starzenia i badano, co może je neutralizować. Wyniki mogą mieć znaczenie dla organizmu ludzkiego, ponieważ szlak metabolicznych przemian niacyny jest podobny zarówno u robaków, jak i u organizmów wyższych. Na pewno potrzeba jeszcze wielu badań, aby stwierdzić, czy istotnie niacyna jest remedium na całe zło, na dzisiaj można zalecić uzupełnianie codziennej diety w tę witaminę poprzez jedzenie: mięsa chudego, ryb, orzechów, grzybów, ryżu i otrębów.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >