Jak rozpoznać przetrenowanie?

Wiosną często obserwujemy wzrost aktywności fizycznej zarówno na ulicach, jak i w klubach fitness. Wiele osób niećwiczących przez zimę rzuca się w wir treningów, chcąc zdążyć z wypracowaniem formy na wakacje. Najczęściej dochodzi wtedy do szybkiego przetrenowania, a co za tym idzie – kontuzji. Jak rozpoznać sygnały, które daje nam organizm, i zapobiec takiemu stanowi rzeczy? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Zmęczenie to stan organizmu, który rozwija się podczas treningu lub aktywności umysłowej. Charakteryzuje się zmniejszeniem zdolności do pracy, utratą mocy i chęci do działania – spadkiem motywacji. Należy je traktować jako zjawisko fizjologiczne chroniące  przed niekorzystnymi i groźnymi dla zdrowia zaburzeniami, do których mogłoby dojść w przypadku kontynuowania wysiłku. Gdy przekroczymy granice zmęczenia, nasze ruchy stają się wolniejsze, mniej skoordynowane i popełniamy coraz więcej błędów technicznych, co sprawia, że trening przestaje mieć większy sens.

Na zmęczenie mają wpływ również inne czynniki, takie jak: brak snu, stres, hałas, infekcje, głód oraz przewlekłe przemęczenie, i jest to naturalna odpowiedź obronna organizmu.

Zmęczenie dzieli się na obwodowe (mięśniowe) oraz ośrodkowe (obejmujące układ nerwowy). Pierwsze utrzymuje się przez jakiś czas po wysiłku i ustępuje po odpoczynku i wyrównaniu zmian w składzie ciała, takich jak ubytek wody, węglowodanów, białka i elektrolitów.  Drugie przejawia się zaburzeniami koncentracji i osłabieniem motywacji.

Jak uniknąć przetrenowania?

Przede wszystkim nie bądź typem „narwańca”, ćwiczącego tylko wtedy gdy zobaczy słońce. Na dobrą formę pracuje się regularnie przez cały rok, a nie tylko przed latem!

Po drugie zacznij prowadzić dziennik treningowy, do którego będziesz wpisywać nie tylko plany treningu, lecz także samopoczucie towarzyszące ci danego dnia. Codzienny monitoring pomoże zauważyć obniżenie entuzjazmu i spadek motywacji – co jest pierwszym sygnałem przetrenowania. Jeżeli dostrzeżesz, że trening zamiast cieszyć, zaczyna cię denerwować, i sama myśl o nim będzie wprawiała cię w przygnębienie – musisz odpocząć!

Co zrobić, gdy pojawi się zmęczenie?

Zrób przerwę! Zmniejsz intensywność treningów lub na jakiś czas je wstrzymaj. Możesz też podjąć inną umiarkowaną aktywność fizyczną. Wybierz się na basen, rolki czy postaw na sport, który pozwoli ci się rozerwać i jednocześnie odpocząć.  Dzięki temu nabierzesz świeżości i ochoty na kontynuowanie treningów.

Poza tym możesz wybrać się na masaż. Pozwoli on rozluźnić ci się fizycznie i psychicznie.

Najważniejsze, by nie dopuszczać do przetrenowania. Obserwuj swoje ciało i nie bagatelizuj sygnałów, które ci wysyła, a wtedy będziesz się cieszyć sprawnością (umysłową i fizyczną) przez długi czas.

Źródło: „Magazyn Trenera” nr 36, str. 24–29.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >