Jak poradzić sobie z regularnymi posiłkami, jeśli nie pracujemy od 8 do 16?

Każdy wie, że zdrowe żywienie wiąże się z regularnymi posiłkami, że ważne jest, aby jeść w określonych porach. No dobrze, ale co mają zrobić osoby pracujące w różnych porach?

Na pewno nie rezygnować z regularnych i zbilansowanych posiłków!

Osoby pracujące na nocne zmiany często zapominają o tym, że tak samo jak inni powinny dbać o swój tryb życia. Są one bowiem narażone na zbyt krotki sen, złą dietę oraz brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Dzieje się tak, ponieważ po nieprzespanej nocy często przesypiają pół dnia, a później starają się nadgonić codzienne obowiązki, przez co nie mają już czasu dla siebie.

Jeszcze trudniej jest, kiedy pracujemy na różne zmiany, a więc o żadnej regularności nie ma tutaj mowy. Jeden dzień jesteśmy w pracy, jeden mamy wolny, czasami pracujemy na noce, czasami całą dobę…

Niestety, nie pozostaje to bez wpływu na nasz organizm. Przez taki tryb życia jesteśmy bardziej narażeni na wystąpienie chorób układu krążenia i otyłość.  Warto więc zadbać o swoje żywienie, bo w końcu jest ono bardzo istotnym elementem naszego zdrowia. Tylko jak to zrobić?

Rozwiązanie nie jest aż tak skomplikowane, jak się wydaje. Regularność w posiłkach jest bardzo ważna, ale nie znaczy to, że każdego dnia musimy jeść dokładnie o tych samych godzinach. Za każdym razem należy po prostu dostosować pory jedzenia do naszego trybu dnia.

Powinniśmy trzymać się kilku podstawowych zasad:

  • Pierwszy posiłek jedzmy maksymalnie godzinę–dwie po obudzeniu się. Tak naprawdę najlepiej zjeść śniadanie jak najszybciej, gdy tylko wstaniemy. To może być również miły poranny rytuał, nawet jeszcze w piżamie.
  • Każdy kolejny posiłek powinien być zjedzony mniej więcej co 3 godziny. Może to być coś małego, na co nie potrzeba długich przerw w pracy.
  • Ostatni posiłek powinniśmy zjeść nie później niż 2 godziny przed snem.
  • Pamiętajmy, aby posiłki były zdrowo zbilansowane.

Są to zasady, które śmiało można zastosować również przy pracy na zmiany. Nawet nocne. Oczywiście przy założeniu, że w ciągu dnia nadrabiamy zaległości i wypoczywamy.

Ważne jest, aby wcześniej przygotować sobie posiłki na cały dzień, aby brak posiłku nie stał sie wymówką do pominięcia go.

Niektórzy mogą się obawiać jedzenia w nocy. Skojarzy im się to z tyciem, gdyż słyszeli, że nie wolno jeść po 18. Zasada ta dotyczy jednak osób, które chodzą spać ok. godziny 22, czyli w miarę standardowo. Jeśli pracujemy na noce, potrzeby naszego organizmu są inne.

Oczywiście metabolizm nie zależy jedynie od naszych godzin pracy. Jest on fizjologicznie uzależniony także np. od ilości światła słonecznego i temperatury. Jednak lepiej zjeść w ciągu nocy 5 zbilansowanych posiłków i w dzień odespać pracę, niż nie zjeść nic i spowolnić metabolizm albo też mieć ataki głodu po przepracowanych godzinach.

Podsumowując: zdrowe jedzenie jest więc dla każdego, również dla osób pracujących na zmiany.

 

 

 

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >