Jak działa apetyt? trochę naukowych faktów

Ośrodek głodu znajduje się w naszym mózgu. Podobnie jest z systemem regulacji apetytu. Jest on złożony z kilku aspektów. Są to m.in.: nasza masa ciała, faza cyklu menstruacyjnego, poziom aktywności fizycznej, stan fizyczny i psychiczny, pora roku oraz dostępność żywności. System regulacji apetytu „zbiera” te wszystkie aspekty, analizuje je i dzięki temu daje sygnał do organizmu o ilości niezbędnego pożywienia.

System ten jest ewolucyjną pozostałością z czasów prehistorycznych. Już u gadów można go zaobserwować. System kontroli apetytu koduje wszystkie informacje i stara się je utrzymać na danym poziomie. Jeśli „zauważy”, że nasza masa ciała jest zagrożona, zaczynamy odczuwać głód i koncentrujemy się na poszukiwaniu pożywienia. Niestety, działa on w trybie pierwotnym i często nie analizuje faktu, że dostępność żywności jest wielokrotnie większa niż zapotrzebowanie organizmu na nią.

Kluczową rolę pełni tutaj podwzgórze. To ta część mózgu otrzymuje dane z krwi, dotyczące jej składu chemicznego. Również przez podwzgórze przechodzą dane dotyczące insuliny, hormonów płciowych, hormonów z układu pokarmowego oraz z innych tkanek regulacyjnych w naszym organizmie. Podwzgórze te dane analizuje i kieruje informację dalej. To właśnie dzięki nim może ustalić optymalną masę ciała oraz ustanowić działania, które pozwolą ją utrzymać, niezależnie od dostępności i potrzeby pożywienia. To właśnie nieprawidłowości w funkcjonowaniu podwzgórza mogą powodować zaburzenia apetytu. Mogą to być zarówno zaburzenia o charakterze nadmiernego objadania się czy też brak łaknienia. Każda dysfunkcja może prowadzić do patologii. Jak w wielu dziedzinach, najważniejsze jest tutaj utrzymanie pewnego optymalnego złotego środka.

Badania pokazują, że środkowa część podwzgórza odpowiada za zahamowanie łaknienia oraz ogólne uspokojenie organizmu. Natomiast jego boczna część wpływa na apetyt i poziom agresji. Uszkodzenie każdej z tych części zaburza jej działanie i tak, kiedy uszkodzimy część środkową, zaczynamy nadmiernie jeść i być agresywni oraz robimy się otyli. Uszkodzenie bocznej części podwzgórza prowadzi natomiast do zahamowania łaknienia, czasami całkowitego. Badania prowadzone były na zwierzętach.

Podwzgórze i co dalej?

Kiedy podwzgórze dokona już analizy, informacja jest przesyłana dalej – do przysadki mózgowej, która to, już na drodze hormonalnej, reguluje gruczoły, spełniające funkcje wydzielania wewnętrznego. To właśnie hormony biorą udział w regulacji procesów metabolicznych i płciowych. Dlatego żywienie jest bardzo istotne, ponieważ znacznie wpływa również na procesy endokrynologiczne.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: apetyt, głód